Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Artur Ruciński

Muzyka poważna: Artur Ruciński

mat. pr.
Nagroda za konsekwentne budowanie kariery w Polsce i podnoszenie poziomu spektakli na naszych scenach operowych.

Paszport POLITYKI w kategorii Muzyka poważna otrzymał w tym roku Artur Ruciński – za zapadające w pamięć kreacje sceniczne. Za konsekwentne budowanie kariery, co nieczęste, w Polsce i podnoszenie tym samym poziomu spektakli na naszych scenach operowych.

Artur Ruciński urodził się w 1976 r. w Warszawie. Baryton. Ukończył warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów wokalnych, a także zagranicznych (Belvedere w Wiedniu, im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie, Competizione dell’Opera w Treviso we Włoszech).

W 2001 r. rozpoczął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, z którą odbył wiele tournée, m.in. do Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Holandii, Japonii i Libanu. Rok później zadebiutował w Operze Narodowej i od tej pory stale z nią współpracuje. Nawiązał też współpracę z Operą Krakowską, Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka, a także z operami w Warnie i we Lwowie. Wykonuje również muzykę oratoryjno-kantatową.

Nominujący o Arturze Rucińskim:

„Nominacja za ogromny talent, a także konsekwentnie i mądrze budowaną karierę - jakże niepopularnie - w... Polsce. Jako jeden z nielicznych naszych śpiewaków z niesłabnącą determinacją dba o wysoki poziom polskich produkcji operowych, na które często jedynie dzięki jego artystycznym kreacjom warto zwrócić uwagę. Wyjątkowa, zarazem skromna i ujmująca osobowość artystyczna” — Adrianna Ginał.

„Jeden z najzdolniejszych polskich barytonów, który swoją wysoką klasę potwierdza w kolejnych wcieleniach operowych. Jako Walenty w »Fauście«, reżyserowanym przez Roberta Wilsona w Operze Narodowej, zdecydowanie przewyższył kunsztem wokalnym zaproszonych z zagranicy solistów” — Robert Kamyk.

„Nominacja za coraz lepsze występy na scenach operowych Warszawy i Krakowa, w których artysta umiejętnie łączy walory swego pięknego barytonowego głosu, doskonałe warunki fizyczne i talent aktorski. Za coraz częstsze i coraz bardziej udane przygody z klasyką XX w. i muzyką współczesną” — Dorota Kozińska.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Łukasz Długosz, Artur Ruciński, Marcin Zdunik

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną