Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Wyborczy „Rewizor”

Recenzja spektaklu: „Rewizor” w dwóch wersjach

Na taczce przez błoto wieziony jest Krzysztof Stelmaszczyk, Horodniczy ze spektaklu Nikołaja Kolady Na taczce przez błoto wieziony jest Krzysztof Stelmaszczyk, Horodniczy ze spektaklu Nikołaja Kolady Kuba Atys / Agencja Gazeta
W obu spektaklach władza jest przedstawiona jako bezwzględna i okrutna.

Tuż przed i tuż po wyborach samorządowych reżyserzy sięgnęli po „Rewizora” Mikołaja Gogola – gorzką satyrę na skorumpowaną władzę, której jedynym celem jest pozostanie na zajmowanych stołkach, portret spętanej układami demokracji i uwikłanych w nie ludzi.

Jerzy Stuhr (wcielił się także w rolę przerażonego perspektywą utraty władzy wskutek przysłanej „z góry” kontroli Horodniczego) plenery do swojego telewizyjnego „Rewizora” znalazł w XIX-wiecznej zabudowie Starego Sącza. Jako że spektakl ma ambicje sportretowania prowincji ponadczasowej i uniwersalnej, pod dawne wnętrza zajeżdżają polonez i policyjny motocykl, pojawia się też smartfon. Nikołaj Kolada, popularny w Polsce dramatopisarz i reżyser z Jekaterynburga na Uralu, pokazał, jak to ma w zwyczaju, zdegradowaną prowincję rosyjską. Głównym bohaterem „Rewizora” ze stołecznego Studia jest błoto – symboliczne i dosłowne, zajmuje większą część sceny, mażą się nim i taplają w nim wszyscy bohaterowie.

W obu spektaklach władza jest przedstawiona jako bezwzględna i okrutna, jednak u Stuhra bliżej jej do lokalnych kacyków z PRL, u Kolady zaś jest po wschodniemu brutalna i nieobliczalna. W najmocniejszej scenie rozwlekłego, kiczowatego i pełnego przemarszów przez błoto spektaklu Rosjanina, wzięty za rewizora ze stolicy Chlestakow (Eryk Kulm) gwałci żonę i córkę Horodniczego. Zaś w równie pozbawionym finezji, ale krótszym i bardziej zwartym przedstawieniu Stuhra Chlestakow (Adam Serowaniec) jest rozpuszczonym, egoistycznym bachorem, który chce się w życiu jedynie bawić, najlepiej cudzym kosztem. Tu znacznie silniej niż u Kolady wybrzmiewa motyw strachu starszego pokolenia przed młodszym, jeszcze bardziej cynicznym i pozbawionym szacunku dla autorytetów.

Rewizor w dwóch wersjach: w Teatrze Studio w Warszawie w reż. Nikołaja Kolady oraz w Teatrze Telewizji w reż. Jerzego Stuhra, emisja 24 listopada, godz. 20.25, TVP1

Polityka 47.2014 (2985) z dnia 18.11.2014; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyborczy „Rewizor”"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną