Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Przyjdzie Mordor?

Recenzja spektaklu: „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, reż. Remigiusz Brzyk

„Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, reż. Remigiusz Brzyk „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, reż. Remigiusz Brzyk Wojciech Pacewicz / PAP
Stawiane przez autora pytania o nasz stosunek do Ukrainy brzmią w świetle jej walki o niepodległość i przynależność do Zachodu ostrzej i brutalniej.

Teatralna adaptacja powieści Ziemowita Szczerka jest rodzajem rewii, spektakl formalnie przypomina przedstawienia duetu Strzępka-Demirski: w kolejnych mnożonych, wydawałoby się w nieskończoność, scenach mieszają się perspektywy czasowe, postacie rzeczywiste i fikcyjne, a łatwa ironia i publicystyczne tezy sąsiadują z głębszą (auto)analizą, powagą i prawdziwym bólem. Marszałek Piłsudski przeprasza Ukraińców za traktat ryski. Wycieczki z Polski fotografują się przy grobie „najmłodszego lwowskiego orlątka”. Wampiry kresowej arystokracji żywią się krwią poszukiwaczy szlacheckich korzeni z Warszawy czy Lublina. Ukraińskie punki hodują na grobach polskich arystokratów marihuanę, którą wymieniają z plecakowcami z Polski na majonez kielecki. Studentki polonistyki palą znicze w miejscu, w którym zginął Bruno Schulz. I nikt nie pominie okazji, żeby podkreślić polską przewagę cywilizacyjną i skomentować ukraińską rozpierduchę, ten „Meksyk Europy”.

Powieść „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, która przyniosła jej autorowi Paszport POLITYKI, ukazała się tuż przed ukraińskim Majdanem, premiera jej teatralnej adaptacji odbywa się w czasie wojny na Ukrainie, co nie pozostaje bez wpływu na nastrój spektaklu i jego wymowę. Stawiane przez Szczerka pytania o nasz stosunek do Ukrainy brzmią w świetle jej walki o niepodległość i przynależność do Zachodu ostrzej i brutalniej. A punktowane przez autora podobieństwa między Ukrainą i Polską w nowym, zimnowojennym kontekście, stają się złowieszcze.

Ziemowit Szczerek, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Polityka 13.2015 (3002) z dnia 24.03.2015; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Przyjdzie Mordor?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną