Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Bohaterowie w wersji instant

Recenzja spektaklu: „we are not superheroes”, reż. i chor. Kamil Wawrzuta

Oskar Malinowski i Krystian Łysoń o młodym pokoleniu Oskar Malinowski i Krystian Łysoń o młodym pokoleniu Marta Ankiersztejn / materiały prasowe
Teatr Ochoty umożliwia niezależnym grupom teatralnym wyjście z cienia. Czas pokaże czy są w stanie stworzyć coś wartościowego i oryginalnego.

Kto chciałby się dowiedzieć, co w duszy młodego pokolenia gra, powinien wybrać się do Teatru Ochoty na spektakl grupy Ruchomy Kolektyw, jednego ze zwycięzców organizowanego przez tę scenę konkursu dla młodych twórców teatralnych „ Polowanie na motyle III”. Bohaterowie „we are not superheroes” żyją w zamkniętej enklawie i zastanawiają się, dokąd dalej iść. Są zawiedzeni otaczającą ich rzeczywistością. Buntują się przeciwko narzucanym wzorcom i autorytetom, które mają monopol na wiedzę i mówią im, co jest dobre i racjonalne. Nie chcą kariery na skróty. Śmieszy ich dzisiejsze pokolenie instaboys i instagirls, dla których największym szczęściem jest pójście na siłownię i wrzucenie fotki do internetu. Pełno w nich lęków. Wypowiadają je na głos: „też chcemy wakacji”, „czy człowieka można zwolnić, zdeptać, wyrzucić, poniżyć”. Są w tym wszystkim bardzo naturalni, ale jednocześnie odkrywają swój infantylizm.

Mieszane uczucia budzą (wypowiadane z ironicznym uśmieszkiem) złote myśli typu „kobiety, po kilku razach, chciałyby już zostać na zawsze” i nic niewnosząca scena zdejmowania spodni. W sferze technicznej spektakl też pozostawia dużo do życzenia. Kamil Wawrzuta wykorzystał wprawdzie różne formy ruchu: taniec dyskotekowy, współczesny, elementy jogi i fitness, trudno jednak dopatrzyć się w tym profesjonalnego warsztatu. Zamiar był dobry, ważne jest jednak to, co zostało pokazane, a całość sprawia wrażenie amatorskiego przedstawienia. Po absolwentach i studentach Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (filia PWST w Krakowie) oczekiwałoby się czegoś więcej. Na marginesie - drugie przedstawienie zorganizuje wyłoniona w tym samym konkursie grupa Kąsaj Fabułkę. Premiera spektaklu „ Life is cruel, people are bad ” zaplanowana jest na 15 kwietnia br. Jury wyróżniło artystów m.in. za nowatorski język teatralny. Oby się taki okazał. Teatr Ochoty umożliwia niezależnym grupom teatralnym wyjście z cienia. Czas pokaże czy są w stanie stworzyć coś wartościowego i oryginalnego.

we are not superheroes, reż. i chor. Kamil Wawrzuta, Ruchomy Kolektyw w Teatrze Ochoty w Warszawie

Polityka 12.2016 (3051) z dnia 15.03.2016; Afisz. Premiery; s. 87
Oryginalny tytuł tekstu: "Bohaterowie w wersji instant"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną