Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Gościnni inaczej

Recenzja wystawy: "Wrogościnność. Podejmowanie obcych"

materiały prasowe
Temat bieżący i coraz bardziej budzący emocje: stosunek tubylców do imigrantów, obcych, innych.

To, jak formalna, a często tradycyjna gościnność przenika się z narastającą nową obyczajowością nieufności, irytacji, a nawet agresji (stąd ten tytułowy neologizm). Próba artystycznego rozpoznania sytuacji emigrantów w ich nowym miejscu zamieszkania została w tym projekcie rozpisana na wiele głosów artystów z różnych krajów. I słusznie, bo nieco inne są w tym zakresie doświadczenia, nawyki, zwyczaje i stosowane prawa Polaków, Francuzów, Niemców czy Włochów.

I tak np. Agnieszka Kalinowska podjęła w swej pracy problem azylantów w Austrii, a Gast Bouchet i Nadine Hilbert przyglądają się Morzu Śródziemnemu, jako miejscu nielegalnych przepływów ludzi między Afryką a Europą. Są też prace bardziej metaforyczne, odwołujące się do samego problemu, a nie konkretnych sytuacji – Adriana Paci, Krzysztofa Wodiczki, Doris Salcedo. Z kolei Grupa Societe Realiste porusza kwestię manipulacji gościnnością, tworząc fikcyjną loterię wizową. Wystawa nie daje gotowych recept na to, jak powszechną „wrogościnność” zamienić w gościnność, ale podsuwa kilka ciekawych tropów.

Wrogościnność. Podejmowanie obcych, Muzeum Sztuki ms2 w Łodzi, wystawa czynna do 17.10. br.

Polityka 39.2010 (2775) z dnia 25.09.2010; Kultura; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Gościnni inaczej"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną