Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Wystawy

Neo w krainie czarów

Recenzja wystawy: Neo Rauch, "Begleiter. Mit realizmu"

Neo Rauch, „Kalimuna”. Jego malarstwo może się podobać lub nie, ale nie sposób się przy nim znudzić Neo Rauch, „Kalimuna”. Jego malarstwo może się podobać lub nie, ale nie sposób się przy nim znudzić Galeria Zachęta / materiały prasowe
Podobno artysta maluje swoje sny. Jeśli to prawda, to tylko pozazdrościć ich bogactwa.

Ogromne prace Raucha zobaczyłem po raz pierwszy na Biennale w Wenecji w 2001 r. Zaintrygowała mnie w nich przede wszystkim dezynwoltura, z jaką przekraczał granice konwencji; śmiałe, ale i dziwaczne połączenie poetyki komiksu z pop-artem i realizmem socjalistycznym. A przy tym kompletne zaburzenie proporcji, miniaturyzacje lub przeskalowania, pozorny chaos treści, przeładowanie. Nie wiadomo było, na czym zatrzymać wzrok, który wątek śledzić, a wszystko, choć cudownie poplątane i bez krzty logiki, układało się ostatecznie w jakąś całość.

Podobno artysta maluje swoje sny. Jeśli to prawda, to tylko pozazdrościć ich bogactwa, niemalże na skalę Alicji w krainie czarów. Tyle że zamiast Kapelusznika czy kociego uśmiechu, mamy tu symbole, przedmioty, sytuacje bardzo nam bliskie, często usadowione w zaskakująco bliskiej nam historii. Rauch, pochodzący z Lipska i w tym mieście do dziś mieszkający, to absolutna czołówka niemieckiego malarstwa. Popularny jest przede wszystkim w USA, gdzie miał wystawy w największych muzeach, ale też w domu Brada Pitta. W 2001 r. można było oglądać jego prace w Krakowie, ale jego sztuka była wówczas u nas praktycznie nieznana. Teraz powraca jako gwiazda z 30 pracami powstałymi w ostatnich dwu dekadach. Jego malarstwo może się podobać lub nie, ale nie sposób się przy nim znudzić.

Neo Rauch, Begleiter. Mit realizmu, Galeria Zachęta, Warszawa, wystawa czynna do 15 maja

Polityka 12.2011 (2799) z dnia 18.03.2011; Afisz. Premiery; s. 87
Oryginalny tytuł tekstu: "Neo w krainie czarów"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną