Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Mistrzowie w Krakowie

Recenzja wystawy: "Skarby Korony Hiszpańskiej"

Anna Maria Wazówna pędzla Marcina Kobera Anna Maria Wazówna pędzla Marcina Kobera Muzeum Narodowe w Krakowie / materiały prasowe
Prace zarówno autorstwa mistrzów europejskich – takich jak Tycjane czy Jan Brueghel – jak i największych twórców hiszpańskich – jak Goya czy El Greco.

Mieli hiszpańscy władcy naprawdę wiele okazji oraz wiele stuleci na to, by gromadzić i mnożyć skarby. Ich niewielką cząstkę, wypożyczoną z królewskich pałaców, obejrzeć możemy teraz w godnym takiej ekspozycji królewskim grodzie Krakowie. Ponad sto dzieł sztuki zdobniczej i malarskiej. Srebra, zbroje, porcelana, brązy, szkło i meble z dworskich komnat i skarbców. Przebogate, zachwycające kunsztem wykonania, jak choćby paradny renesansowy hełm ze złota i stali należący niegdyś do Karola V czy zbudowany z hebanu, złota i aksamitu model królewskiego łoża. Jednak zwiedzających zapewne najbardziej zainteresują obrazy skupowane przez kolejnych królów. Zarówno autorstwa mistrzów europejskich – takich jak Tycjan, Veronese czy Jan Brueghel – jak i największych twórców hiszpańskich – jak Goya, El Greco, Ribera czy Zurbaran. Jest i ciekawe polonicum – wizerunki późniejszego króla Władysława IV i Anny Marii Wazówny namalowane przez Marcina Kobera, pierwszego liczącego się polskiego portrecistę i nadwornego malarza dwóch kolejnych polskich królów.

W rewanżu my pokazujemy w madryckim Palacio Real nasze skarby, przypominające złote czasy Rzeczpospolitej. A że wśród nich znajduje się „Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci, z pewnością nie musimy czuć się w tej kulturalnej wymianie – choć z tak potężnym partnerem – ubogimi krewnymi.

Skarby Korony Hiszpańskiej, Muzeum Narodowe w Krakowie, wystawa czynna do 9 października

Polityka 29.2011 (2816) z dnia 12.07.2011; Afisz. Premiery; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Mistrzowie w Krakowie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną