Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Na wschód od Białegostoku

Recenzja wystawy: "Podróż na Wschód"

Sabina Shikhlinskaya „Niebezpiecznie czerwony”, instalacja wideo, 2008 Sabina Shikhlinskaya „Niebezpiecznie czerwony”, instalacja wideo, 2008 Galeria Arsenał / materiały prasowe
Spojrzenie na świat z różnorodnych perspektyw kulturowych dostarcza odbiorcy doskonałego materiału do refleksji.

To naturalne, że podczas polskiej prezydencji w UE naszą uwagę i artystyczne działania kierujemy głównie w stronę Europy Zachodniej. Tymczasem w Białymstoku postanowiono przypomnieć, że należy pamiętać także o przeciwnym kierunku geograficznym. Tytułowa podróż, ze startem w Polsce, obejmuje kilka krajów: Armenię, Azerbejdżan, Mołdawię, Gruzję, Ukrainę i Białoruś. To kraje, które mają bardzo różne doświadczenia i osiągnięcia we współczesnej sztuce, od niemal absolutnych outsiderów (Mołdawia) po całkiem doświadczonych uczestników światowego obiegu sztuki (Ukraina). Może więc nie najwyższy poziom artystyczny jest wyróżnikiem tej ekspozycji, ale raczej świeżość spojrzenia jej uczestników, dar tworzenia sztuki pozostającej poza ciśnieniem idiomów Zachodu: niekiedy bardzo zaskakującej, intrygującej, osobnej.

Liczne grono artystów (z mocną grupą z Polski – m.in. Joanna Rajkowska, Nicolas Grospierre, Elżbieta Jabłońska) reprezentuje pełne bogactwo form wyrazu, od malarstwa i zdjęć, przez wideo, instalacje, po happeningi i działania artystyczne w publicznej przestrzeni miasta. Sporo tu prac rozliczających jeszcze czasy ZSRR, sporo też zmagających z wyzwaniami dnia dzisiejszego. Spojrzenie na świat z tak różnorodnych perspektyw kulturowych dostarcza odbiorcy doskonałego materiału do refleksji.

Podróż na Wschód, Galeria Arsenał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Białystok, wystawa czynna do 30 września br.

Polityka 32.2011 (2819) z dnia 02.08.2011; Afisz. Premiery; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Na wschód od Białegostoku"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną