Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Sztuka ze starego telewizora

Recenzja wystawy: "Krótka historia instalacji wideo"

„Cross-feedback TV”, instalacja nawiązująca do pracy Nam June Paika z 1966 r. „Cross-feedback TV”, instalacja nawiązująca do pracy Nam June Paika z 1966 r. Zbigniew Kupisz/Centrum Sztuki WRO / materiały prasowe
Pierwsza z serii wystaw podsumowujących pięć dekad używania na potrzeby sztuki kamer, telewizorów, monitorów i wszelkiego innego sprzętu wideo.

Dziś sale ekspozycyjne w galeriach i muzeach sztuki nowoczesnej coraz częściej przypominają kinowe multipleksy, a monitory należą do głównego wyposażenia wystaw. Instalacje wideo i prace wideo, jeszcze kilkadziesiąt lat temu będące szczytem awangardy, są wręcz rutynowym sposobem uprawiania sztuki. A przecież wszystko zaczęło się stosunkowo niedawno – za narodziny sztuki mediów uważa się pracę Koreańczyka Nam June Paika „Exposition of Music – Electronic Television” z marca 1963 r. A zatem zbliża się okrągła rocznica, co zainspirowało wrocławską placówkę do przygotowania dwuletniej serii wystaw podsumowujących pięć dekad używania na potrzeby sztuki kamer, telewizorów, monitorów i wszelkiego innego sprzętu wideo.

Pierwsza z tych ekspozycji ma dość oryginalny zamysł. Otóż poza pracami klasyków sztuki wideo przygotowano także szereg prac niejako w hołdzie największym mistrzom gatunku, takim jak Bruce Nauman, Woody Vasulka czy Paul Sharits. Wykorzystują one dawne, wręcz już archaiczne, narzędzia (np. stare telewizory kineskopowe) i dawne pomysły tych wybitnych twórców, ale z na nowo przetworzonymi treściami oraz – co szczególnie lubią widzowie – z możliwością interakcji i kreowania przez widza artystycznych fenomenów. Jest też bogata dokumentacja filmowa pozwalająca bliżej zaprzyjaźnić się z osiągnięciami tego – jak się okazało artystycznie rewolucyjnego – gatunku.

Krótka historia instalacji wideo, Centrum Sztuki WRO, Wrocław, wystawa czynna do 18 maja

Polityka 13.2012 (2852) z dnia 28.03.2012; Afisz. Premiery; s. 71
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka ze starego telewizora"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną