Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Artystka początku realu

Recenzja wystawy: „Teresa Żarnowerówna. Artystka końca utopii”

„Expactation”, 1946 r. „Expactation”, 1946 r. Teresa Żarnowerówna / materiały prasowe
Bohaterka tej ekspozycji to jedna z najważniejszych postaci przedwojennej polskiej awangardy, czołowa przedstawicielka konstruktywizmu.

W czasach wszechobecnych tzw. blockbusterów, czyli efekciarskich wystaw gotowców wędrujących po świecie, do wyjątków należą ekspozycje w dobrym starym muzealnym stylu – przygotowywanych przez długi czas, wnikliwych, będących w gruncie rzeczy poważnymi projektami badawczymi. Ta wystawa z pewnością do takich należy. Kuratorka Milada Ślizińska pracowała nad nią przez kilka lat, podróżując po świecie, przesiadując w archiwach, prowadząc wręcz detektywistyczną pracę. Czy warto było? Chyba tak, bo bohaterka tej ekspozycji to jedna z najważniejszych postaci przedwojennej polskiej awangardy, czołowa przedstawicielka konstruktywizmu. A jej twórczość, mimo trwałego miejsca Teresy Żarnowerówny w podręcznikach historii sztuki, była znana stosunkowo słabo. Szczególnie ostatnie kilkanaście lat, które spędziła na emigracji, tułając się od Francji, przez Hiszpanię, Portugalię i Kanadę, po USA (życiorys na scenariusz filmowy).

Czas nadrobić zaległości. I chyba bez specjalnego przymusu, bo to dorobek bardzo atrakcyjny i zróżnicowany, obejmujący rzeźby, malarstwo, grafikę, ale też ilustracje książkowe, fotomontaż, plakat. Ciekawe jest także obserwowanie silnego splotu twórczości Żarnowerówny z ideologią. Jako zadeklarowana zwolenniczka lewicy chętnie (i dobrowolnie) wykorzystywała swe zdolności do propagowania politycznych treści. Była idealistyczną zapowiedzią tego, co tak brutalnie i już całkowicie cynicznie zawładnęło polską sztuką po 1945 r.

Teresa Żarnowerówna. Artystka końca utopii, Muzeum Sztuki w Łodzi, wystawa czynna do 23 listopada

Polityka 38.2014 (2976) z dnia 16.09.2014; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Artystka początku realu"
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną