Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Odrabianie lekcji

Recenzja wystawy: „After Year Zero”

dzięki uprzejmości artystów / materiały prasowe
Wystawa ukazuje postkolonialne relacje zależności między europejskimi mocarstwami kolonialnymi i państwami Trzeciego Świata.

W warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokazywana jest wystawa „After Year Zero”, prezentująca postkolonialne relacje zależności między europejskimi mocarstwami kolonialnymi i państwami Trzeciego Świata, które wyłoniły się w procesach dekolonizacji po drugiej wojnie światowej. Poruszająca się na granicy nauki i sztuki ekspozycja składa się z prac artystów i artystek, filmów, dokumentów i materiałów archiwalnych, tworzących razem rodzaj wizualnego eseju, wspartego analitycznymi opisami. Z bogatej narracji wybijają się film i instalacja autorstwa The Otolith Group, opowiadające historię dekolonizacji, m.in. na przykładzie znaczków pocztowych wydawanych przez rządy Ghany od 1957 do 1966 r.; stają się medium prezentującym osiągnięcia gospodarcze kraju, idee wyznawane przez kolejnych rewolucjonistów i dyktatorów, także ideę panafrykanizmu. Historycznie zależny od obydwu stron żelaznej kurtyny Trzeci Świat stał się miejscem zderzenia ideologii i kapitału, odgrodzonym od państw Północy „kolorową kurtyną” opresji rasowej. Anselm Franke, współkurator wystawy, w wywiadzie udzielonym portalowi dwutygodnik.com tak opowiada o emancypacyjnym działaniu sztuki: „Cofa nas niejako na poziom schematów poznawczych, umożliwiając tym samym swego rodzaju anarchię – pozwala się przeciwstawić ugruntowanym sposobom myślenia”. Jak w etnicznie niemal jednorodnym kraju rozwijać świadomość różnorodności? Na pewno oglądając, czytając i dziwiąc się. „After Year Zero” dostarcza wiedzy przydatnej także w namyśle nad najnowszą historią Polski i jej miejscem w zglobalizowanym świecie.

After Year Zero: Powojenny uniwersalizm i geografie współpracy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wystawa czynna do 23 sierpnia

Polityka 31.2015 (3020) z dnia 28.07.2015; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Odrabianie lekcji"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną