Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Duch za dwóch

Recenzja wystawy: „Przyszłość będzie inna”

Aleksander Minorski, Tadeusz Bukowski / materiały prasowe
W salach Zachęty unosi się duch ruchu, gwaru, optymizmu, nawet radości, co w widzu budzić może tylko jedno uczucie: nostalgii.

To chyba najmniej artystyczna – w tradycyjnym tego słowa znaczeniu – wystawa w Zachęcie od bardzo dawna. Obrazów tu jak na lekarstwo, trochę grafik, żadnych rzeźb. Przygotowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, zdecydowanie przypomina klasyczną wystawę historyczną, z mnóstwem zdjęć, filmów dokumentalnych, modeli i projektów, wydawnictw, plakatów, książek, a nawet zabawek i mebli. Wyśmienite zdjęcia z budowy Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej mieszają się ze wspomnieniami awangardowego teatru i filmu, zapisy sportowych wyczynów z rewolucyjnymi koncepcjami urbanistycznymi. W tle z zagadnieniami, które i dziś wydają się zaskakująco aktualne: tolerancją i współegzystowaniem narodów, ochroną przyrody, uczciwą płacą za uczciwą pracę.

Na tę mnogość i atrakcyjność form z pewnością wpływ miał fakt, że tym razem wystawę pospołu z galerią przygotowały Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe. Intencja jest czytelna: maksymalnie rzetelnie odtworzyć atmosferę międzywojnia, z ówczesną wiarą w postęp, wielkimi projektami modernizacyjnymi i społecznymi (emancypacja kobiet i klasy robotniczej, nowe wzorce spędzania czasu wolnego, powszechna edukacja itd.). W salach Zachęty unosi się więc duch ruchu, gwaru, optymizmu, nawet radości, co w widzu budzić może tylko jedno uczucie: nostalgii. Wprawdzie ówczesny entuzjazm ostatecznie zakończył się wielką tragedią drugiej wojny światowej, więc może dzisiejszy pesymizm poprowadzi nas ku lepszemu?

Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po 1918 roku, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa, do 27 maja

Polityka 10.2018 (3151) z dnia 06.03.2018; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Duch za dwóch"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną