Rok do Euro: gdzie jesteśmy
...schody do Euro
Do rozpoczęcia mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 został już tylko rok. A tu stadiony niedokończone, drogi rozgrzebane, kolej w rozsypce. Skończyły się żarty, zaczęły się...
Na wszystkich stadionach – w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku – trwają jeszcze prace, choć według pierwotnych planów powinny być już gotowe.
Maciej Kulczyński/EAST NEWS

Na wszystkich stadionach – w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku – trwają jeszcze prace, choć według pierwotnych planów powinny być już gotowe.

Bufor czasowy to dziś zwrot-zaklęcie powtarzane przez wszystkich, którzy przygotowują piłkarską imprezę. Plan obejmuje realizację 46 kluczowych inwestycji, 37 inwestycji ważnych i 136 pozostałych. Wszystko razem o wartości 94 mld zł w wersji podstawowej i ponad 100 mld zł, jeśli doliczy się projekty dodatkowe. Bo przy okazji Euro 2012 zafundowaliśmy sobie pospieszny generalny remont dużej części kraju. Nie tylko budowę nowych stadionów, ale także autostrad, remont dworców i szlaków kolejowych, lotnisk, linii energetycznych.

Ze wszystkim trzeba zdążyć na czas. A wiadomo, że przy takim pośpiechu, tylu placach budów, tylu wykonawcach i podwykonawcach, w kapryśnej polskiej aurze różne rzeczy mogą spowodować opóźnienie. I powodują. Dlatego wszyscy nieustannie przeliczają bufory, by upewnić się, czy wystarczy czasu do nadrobienia zaległości. Politycy PO przeliczają bufor do wyborów, bo poprzez stan przygotowań do Euro 2012 wielu wyborców oceni sprawność ostatnich czterech lat rządów.

Opóźnione stadiony

Dziś najważniejsze są stadiony. Bez nich Euro się nie odbędzie. Już powinny być gotowe, a jest tylko jeden, w Poznaniu, który nie był zresztą budowany od zera, a jedynie modernizowany. Choć przy Bułgarskiej odbył się już inauguracyjny koncert Stinga i rozgrywane są mecze, to wciąż prace nie zostały zakończone.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną