Jagna Marczułajtis-Walczak: pani olimpiada
Pani olimpiada
Twarzą olimpijskiego projektu Kraków 2022 jest Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka PO i była snowboardzistka. Zdobyła polityczne poparcie, ale ze społecznym idzie dużo gorzej. Przeciwnicy igrzysk uważają ją za szkodniczkę.
Po wpadce z kalkulatorem Marczułajtis stała się bohaterką internetowych memów, a grupa opozycyjnych radnych przyniosła jej do biura poselskiego liczydło.
Piotr Sadurski/Newsweek/Forum

Po wpadce z kalkulatorem Marczułajtis stała się bohaterką internetowych memów, a grupa opozycyjnych radnych przyniosła jej do biura poselskiego liczydło.

Słowo „zdradzona” jest może trochę na wyrost, ale gdy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił, że sprawę organizacji w Krakowie i okolicach zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r. (z sąsiedzką pomocą Słowaków) podda pod głosowanie mieszkańców, Jagna Marczułajtis-Walczak mogła uznać, że projekt, któremu poświęciła ostatnie półtora roku życia, właśnie się sypie.

***

Czy uważają Państwo, że organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Krakowie ma sens? A może to wyrzucanie pieniędzy w błoto? Zachęcamy do dyskusji na naszym forum internetowym!

***

Nie tak się umawiali. Wcześniej Majchrowski przy każdej okazji zapewniał, że referendum to pomysł z kosmosu, a jeśli opozycyjni radni chcą głosowania, to niech potrzebny milion wyłożą z własnych kieszeni. Poza tym machina Kraków 2022 pracowała już pełną parą – spoty, logo, delegacje, ­oficjalna aplikacja zgłoszona do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – i wessała kilkanaście milionów złotych. Jeśli mieszkańcy Krakowa powiedzą „nie”, w olimpijskiej rodzinie zostanie niemiłe wrażenie co do powagi oraz profesjonalizmu polskich uczestników wyścigu o igrzyska. W dodatku na przeprowadzenie referendum przy okazji wyborów do PE, a taka była zapowiedź, nie pozwala ordynacja wyborcza eurowyborów.

W Krakowie uważa się, że tym gestem Majchrowski ogłosił zamiar ubiegania się o czwartą prezydencką kadencję.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj