Aneta Kręglicka: „Nasza Miss 1989”
Wolność i piękno
22 listopada 1989 r. w Hongkongu po raz pierwszy, i dotąd jedyny, wybrano na Miss Świata Polkę – urodzoną w Szczecinie Anetę Kręglicką.
Od czasów jej przygody z konkursami piękności Kręglicka ostrożnie zarządzała swoim wizerunkiem, starając się uciec od łatki miss.
Marcin Dławichowski/Forum

Od czasów jej przygody z konkursami piękności Kręglicka ostrożnie zarządzała swoim wizerunkiem, starając się uciec od łatki miss.

Aneta Kręglicka była pierwszą Miss World pochodzącą z Europy Wschodniej i, wygrywając koronę Najpiękniejszej, z dnia na dzień stała się symbolem wkroczenia Polski w wolny świat. Urosła do rangi bohaterki narodowej, co dodatkowo wywróciło do góry nogami życie 24-letniej studentki. Chcąc nie chcąc, stała się też pierwszą celebrytką demokratycznej Polski. Ze sławą poradziła sobie jednak zaskakująco pewnie i spokojnie.

Uroda, inteligencja i pewność siebie

Historia Kręglickiej nie jest – wbrew pozorom – bajką o Kopciuszku zza żelaznej kurtyny, który stawiał niepewne pierwsze kroki w wielkim świecie. Jej ojciec pracował za granicą, więc i ona trochę już podróżowała, znała dobrze angielski i włoski. Studiowała ekonomikę produkcji na Uniwersytecie Gdańskim, na pierwszy konkurs piękności, Miss Wybrzeża 1989, namówiły ją koleżanki ze studenckiej grupy tańca współczesnego. Wygrała, tak samo jak później konkurs Miss Polonia, z którego wspomnienia opisywała Ewie Wojciechowskiej w książce „Miss Polonia. A jednak warto…”. Najpierw były rozmowy z jurorami, na których zaprezentowała się w wersji sauté i swoim dziewczęcym urokiem ujęła wszystkich. Podczas finału zamiast naturalnej piękności na scenie widać już było typową dla lat 80. stylizację – „sztywna »mufka« uformowana z loków na głowie i mocny makijaż”, przez który jurorka Nina Terentiew wręcz nie rozpoznała Kręglickiej.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną