Nowe wzory ubrań służbowych
Nowi mundurowi
Rusza druga linia warszawskiego metra oraz pociągi Pendolino, a w nich pracownicy w nowych strojach służbowych. Jak się jednak okazuje, nawet na dobrze zaprojektowanym uniformie można się przejechać.
Prezentacja pociągu Pendolino.
Przemek Świderski/Reporter

Prezentacja pociągu Pendolino.

Marynarka jest krwiście czerwona, podobnie jak spodnie. Bluzka biała i z delikatnego jedwabiu, a sukienka z mięsistej tkaniny w kolorze pudrowego różu. Czy tak będą wyglądać pracownicy warszawskiego metra? Nie, to ubrania stworzone przez projektantkę mody Joannę Klimas, które wiszą w jej atelier na warszawskim Muranowie. Na takim tle sześciu pracowników stołecznej kolejki podziemnej pokazało się prasie w zaprojektowanych przez Klimas mundurach, w których będą już wkrótce pracować. Na obu liniach metra – w sumie 75 pań i 325 panów, w tym 202 maszynistów. – Początkowo chciałam zrobić mundury w wersji sportowej, żeby je odmłodzić, ale prezes metra wolał elegancki styl. Miał rację, metro jest przecież wizerunkiem miasta, świadczy o dbałości o estetykę przestrzeni publicznej – tłumaczy Klimas. Marynarki są więc ciemnoszare, podobnie jak spódnice i spodnie. Koszule białe, a krawaty i apaszki gołębie. Opis brzmi klasycznie, ale stroje wzbudziły więcej emocji niż niejeden pokaz awangardowej mody.

Zrobieni na szaro

Zarzuty? Zły kolor tkaniny, krój marynarek, a także detale – haftowane paski przy rękawach oraz pasek biegnący przez środek pleców w kolorach przewoźnika ZTM: żółtym i czerwonym. „Brakuje tylko punkcików symbolizujących stacje metra” i „mundury [...] cofają nas w głębokie lata 90., kiedy szczytem szyku były obszerne i ciężkie garnitury marki Sunset Suits” – to tylko dwie i to najmniej złośliwe opinie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną