Podziel się mieszkaniem!
Obcy w domu
Czym Uber dla transportu, tym Airb&b jest dla turystyki. Po siedmiu latach istnienia serwis ma więcej pokoi niż jakakolwiek hotelowa sieć. U nas zjawisko dzielenia się własnym mieszkaniem i zarabiania rozkręciło się po Euro 2012.
Dzięki Airb&b możemy trafić do pokoju w weneckim pałacu albo do innego normalnie niedostępnego lokum.
Peter Augustin/Getty Images

Dzięki Airb&b możemy trafić do pokoju w weneckim pałacu albo do innego normalnie niedostępnego lokum.

Pokój w metalowym kontenerze, domek na drzewie, XV-wieczny zamek i przerobiony na mieszkanie samolot. Amerykański magazyn o podróżach „Condé Nast Traveler” opublikował listę najciekawszych miejsc noclegowych oferowanych przez portal Airb&b.com. Jest też wśród nich afgańska jurta, wóz na kołach przypominający pojazdy zdobywców Dzikiego Zachodu i prywatna wyspa. Można też zarezerwować całkiem zwyczajny dom, mieszkanie, pokój, łóżko albo tylko kawałek podłogi. W sumie do wyboru koło miliona prywatnych przestrzeni w ponad 190 krajach na świecie.

Na pomysł kontaktowania osób szukających noclegu z właścicielami mieszkań (i zarobienia na tym pośrednictwie – bo wcześniejsza moda na couchsurfing opłat nie przewidywała) wpadli amerykańscy studenci, gdy potrzebowali zebrać pieniądze na czynsz. Po 7 latach działalności Airb&b ma 20 mln lojalnych użytkowników, a każdy z trzech właścicieli firmy – Brain Chesky, Nathan Blecharczyk i Joe Gebbia – 1,5 mln dol. na koncie, mając niewiele ponad 30 lat. Są też pionierami i najważniejszymi graczami sharing economy – ekonomii opartej na zasadzie: „podziel się tym, co masz, i zarób”. Korzystają na tym także Polacy. Nie tylko podczas podróży.

Dzielę pokój, nie łóżko

W świadomości Polaków Airb&b zaistniało powszechniej przed Euro 2012. Wiele osób postanowiło wtedy wynajmować swoje mieszkania kibicom.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną