Ludzie i style

Po czym poznać, że masz wyjątkowo dobrze rozwiniętą inteligencję emocjonalną

Wokół terminu narosło wiele mitów. Nieprawdą jest na przykład, że inteligencję emocjonalną posiadają tylko artyści. Mamy ją wszyscy, ale różnie rozwiniętą. Można to jakoś poprawić?
.Tumblr.

Można odnosić pasmo sukcesów, wieść umiarkowanie satysfakcjonujące życie i być perfekcjonistą – ale nie to świadczy o ponadprzeciętnej inteligencji emocjonalnej. Tzw. miękkich kompetencji oczekują od swoich przyszłych pracowników ich potencjalni pracodawcy. Przydają się także w życiu – w związku, w relacjach z ludźmi i ze sobą samym.

Inteligencja emocjonalna (EQ) to zdolność rozumienia stanów emocjonalnych – zarówno własnych, jak i innych osób. Kompetencje te uzupełniają się z tzw. inteligencją racjonalną (zbiór zdolności intelektualnych, abstrakcyjnych i analitycznych, mierzonych za pomocą popularnego wskaźnika IQ).

Po przeanalizowaniu milionów testów TalentSmart przeprowadzonych wśród czytelników w USA opracowano zbiór zachowań, które mogą świadczyć o tym, że zaliczamy się do ludzi z wysokim ilorazem EQ. Oto one:

1. Jesteś ciekaw ludzi

Nieważne, czy jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem, dobrze rozumiana ciekawość otaczających nas ludzi pomaga w rozumieniu emocji. Czym bardziej rozumiemy emocje innych ludzi, tym bardziej jesteśmy skłonni im pomagać. Jeżeli więcej pomagamy, wzrasta poziom naszej empatii, a to z kolei rozwija naszą inteligencję emocjonalną.

2. Posługujesz się silnie emocjonalnym słownictwem

Nie chodzi tu o słowa wypowiadane w sytuacjach stresowych, a raczej o zdolność opisywania swoich emocji za pomocą odpowiedniego, specyficznego słownictwa. Kiedy mamy nie najlepszy dzień, możemy powiedzieć, że czujemy się źle. Możemy jednak opisać siebie jako sfrustrowanych, niespokojnych czy rozdrażnionych. Właśnie umiejętność dokładnego opisu emocji i nastrojów pozwala uniknąć nieracjonalnych wyborów podejmowanych często pod wpływem negatywnych emocji.

3. Masz świadomość swoich słabych i mocnych stron

Ludzie o wyższym EQ mają świadomość swoich ograniczeń i słabych stron. Wiedzą także, w czym są dobrzy i jak mogą swoje zalety wykorzystać, aby odnieść sukces.

4. Akceptujesz zmiany

Inteligentni emocjonalnie ludzie są elastyczni i akceptują zmiany zachodzące w ich życiu i otoczeniu. Strach przed zmianami jest paraliżujący i blokuje nasz rozwój. Akceptacja nieuchronności zmian i planowanie dalszych działań znacznie ułatwia życie i sukces – zarówno zawodowy, jak i osobisty.

5. Nie obrażasz się

Jak wynika z ankiet, ważny jest także dystans do siebie. Otwartość i pewność siebie sprawiają, że mamy „grubszą skórę”, nie zwracamy uwagi na żarty i docinki oraz potrafimy rozdzielić humor od nieprzychylnych i niechętnych wypowiedzi.

6. Jesteś asertywny/a

O asertywności mówi się głównie w kontekście uzależnień i relacji seksualnych, jednak jest ona potrzebna także w przypadku pracy i życia osobistego. Umiejętność powiedzenia „nie” to oznaka samokontroli i umiejętności panowania nad swoim życiem przy jednoczesnym odrzuceniu poczucia winy, niespełnionego obowiązku czy źle rozumianej lojalności wobec rodziny czy współpracowników.

7. Umiesz ocenić charakter

Wiąże się to ściśle z ciekawością ludzi i obserwacją swojego otoczenia. Częste kontakty z ludźmi oraz próba zrozumienia ich motywacji i działań pozwala być „ekspertem” od charakterów i emocji, a to z pewnością jeszcze bardziej zbliży nas do ludzi i pozwoli w pełni korzystać z emocjonalnych kompetencji.

8. Nie rozpamiętujesz błędów

Oczywiście nie można pominąć analizy swoich błędów, aby nie popełnić ich w przyszłości (najlepiej uczyć się na czyichś błędach), jednak nie warto ich rozpamiętywać, ponieważ to blokuje i paraliżuje nasze działania i wywołuje strach przed popełnieniem błędu.

9. Dajesz i nie oczekujesz nic w zamian

Działania, za które nie oczekujemy nic w zamian, zawsze robią wrażenie. Można to zaliczyć do zwykłych uprzejmości, jednak takie postępowanie cementuje nasze relacje. Poza tym jest szansa, że druga osoba zechce się nam zrewanżować.

10. Potrafisz zneutralizować toksycznych ludzi

Rozpoznawanie emocji pozwala panować nad emocjami. A to z kolei neutralizuje negatywne emocje i tworzy płaszczyznę do rozwiązywania konfliktów. Z pewnością wiele osób będzie wdzięcznych za umiejętność dyskusji i współpracy z taką osobą. 

11. Nie chowasz urazy

Pamiętanie urazy wywołuje ciągłe napięcie i poczucie zagrożenia, co negatywnie wpływa nie tylko na relacje rodzinne, ale także na efektywność naszej pracy i nasze zdrowie. Człowiek posiadający inteligencję emocjonalną wybacza błędy i nie wraca do przeszłości.

12. Nie dążysz do perfekcji

Wszyscy dookoła dążą do doskonałości. W relacjach rodzinnych, towarzyskich, w pracy i samorozwoju. Tymczasem ludzie inteligentni pod względem emocjonalnym wcale nie są perfekcjonistami. Perfekcjonizm, paradoksalnie, każdą decyzję czyni trudną do podjęcia, zwłaszcza jeśli usiłujemy podjąć tę właściwą i rozważamy najrozmaitsze scenariusze (nawet zupełnie nieprawdopodobne). Perfekcjonizm odwleka działanie, spowalnia i frustruje, gdy nie osiągamy tego, co sobie zamarzyliśmy. Dążenie do perfekcji i naturalna ludzka zawodność wywołują frustrację i poczucie porażki, co demotywuje i blokuje nasz rozwój.

13. Nie jesteś wiecznie „online”

Bycie cały czas online przyzwyczaja naszych współpracowników i szefa do tego, że jesteśmy dostępni na każde zawołanie i na każdy problem zareagujemy na bieżąco. „Wylogowanie” się z wirtualnego świata, wyłączenie telefonu i nieodbieranie maili pomaga odpocząć, oderwać się od rutyny i zwiększa naszą kreatywność. Skupienie się na emocjach drugiej osoby jest możliwe w bezpośrednim kontakcie, w przeciwieństwie do rozmowy prowadzonej przez komunikator internetowy.

14. Doceniasz to, co masz

Badania pokazały, że ludzie, którzy są zadowoleni ze swoich osiągnięć, mają lepsze samopoczucie, kondycję fizyczną i więcej energii. A dobry nastrój pomaga panować nad własnymi emocjami, co z kolei bezpośrednio przekłada się na nasze otoczenie.

15. Wysypiasz się

Odpowiednia porcja snu regeneruje nasz organizm, porządkuje pracę naszego mózgu i procesy zapamiętywania. A to pozytywnie wpływa na zdolność kontroli emocji, naszych i innych.

16. Cieszysz się!

Inteligentni emocjonalnie ludzie cieszą się z każdego sukcesu, który osiągną. Zazdrość i pogarda przejawiana przez innych nie jest w stanie popsuć ich dobrego samopoczucia. Odnotowane sukcesy motywują do jeszcze ciężej pracy i kreatywnych rozwiązań. A więc: cieszmy się z sukcesów! Swoich i cudzych.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną