Henning Mankell: człowiek, który ożywił zbrodnię
Człowiek, który ożywił zbrodnię
Henning Mankell, zmarły niedawno szwedzki pisarz, twórca znanej z książek i filmów postaci komisarza policji Kurta Wallandera, dla rodaków był figurą wyjątkową. W Polsce miałby etykietę lewaka.
Jako autor powieści kryminalnych Mankell uznawany był za odnowiciela gatunku i następcę wielkiego Raymonda Chandlera.
Deros Anders/Aftonbladet/IBL/ZUMA Wire/Forum

Jako autor powieści kryminalnych Mankell uznawany był za odnowiciela gatunku i następcę wielkiego Raymonda Chandlera.

Książki Mankella, przetłumaczone na 50 języków, wydane zostały w ponad 40 mln egzemplarzy w 120 krajach. „Henning Mankell był szwedzką ikoną, taką jak Volvo czy Ikea. Zarówno w Szwecji, jak i poza jej granicami” – napisała po jego śmierci największa gazeta poranna tego kraju „Dagens Nyheter”. Tu w reakcji na jego odejście kilka dzienników wydało specjalne dodatki, co świadczy o tym, że dla rodaków był postacią wyjątkową, porównywalną z innymi wielkimi Szwedami naszej epoki, takimi jak Ingmar Bergman czy Olof Palme. Podkreśla się to zresztą w komentarzach. Zmarł na raka 5 października w wieku 67 lat.

Media zagraniczne koncentrują się na tym, że był pisarzem światowej klasy. Jako autor powieści kryminalnych (pisał też inne książki i dramaty) uznawany był za odnowiciela gatunku i następcę wielkiego Raymonda Chandlera. Jego Wallander ma być tym, kim dla Chandlera był Philip Marlowe. Sam Mankell odwoływał się chętniej do rodziców innego komisarza, Martina Becka, znanej w Polsce z kryminałów autorskiej pary Maj Sjöwall i Pera Wahlöö. Uważał ich nawet za swoich mistrzów i inspiratorów. Zdaniem Mankella podnieśli kryminały do rangi powieści społecznej. Podobnie jak i oni był od początku bardzo zaangażowany społecznie i krytykował w powieściach szwedzką rzeczywistość z lewicowych pozycji.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj