Cyrkowcy kontra obrońcy zwierząt
Cyrk nie wjechał
Terroryści kontra sadyści? Maleją szanse na to, by uczestnicy sporu o obecność zwierząt w polskim cyrku mogli się po ludzku dogadać.
Wątek wspólnego życia, interakcji, przyjaźni to argument często powracający w ustach cyrkowców. Nic dziwnego, odwołuje się przecież do emocji, którymi kierują się coraz liczniejsi zwolennicy przyjaciół zwierząt.
Henry Romero/Reuters/Forum

Wątek wspólnego życia, interakcji, przyjaźni to argument często powracający w ustach cyrkowców. Nic dziwnego, odwołuje się przecież do emocji, którymi kierują się coraz liczniejsi zwolennicy przyjaciół zwierząt.

Przytupują do taktu niedźwiedzie/skacze lew przez płonące obręcze/małpa w żółtej tunice na rowerze jedzie/trzaska bat i muzyka brzęczy” – tak zaczynają się „Zwierzęta cyrkowe”, wiersz Wisławy Szymborskiej. Opisowi sztuczek wykonywanych na arenie przez tresowane zwierzęta towarzyszy konstatacja: „Wstydzę się bardzo, ja – człowiek”. Utwór, napisany ponad pół wieku temu i niezmiennie aktualny, jest częstym przedmiotem szkolnych rozważań. Kto wie jednak, czy za kolejne kilka, może kilkadziesiąt lat jego analiza i interpretacja nie będzie nastręczać uczniom zbyt wielu trudności… Zwierzęta tańczące? Jeżdżące na rowerach? Czego to poetka nie wymyśli?!

Lawina ze Słupska

Kampania Cyrk Bez Zwierząt, prowadzona przez koalicję organizacji ekologicznych i dbających o prawa zwierząt (od fundacji Viva!, przez Otwarte Klatki, po Vege Inicjatywę), ruszyła trzy lata temu, na początku 2013 r. Plany zakładały „edukację, lokalne uchwały i w rezultacie – prawny zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski”. Nie przewidywały niepowodzenia („to cele, które wspólnie osiągniemy”), choć przez długie miesiące ich działalność przypominała walkę z wiatrakami. Chwalili się co prawda blisko 150 protestami w samym 2014 r., ale często były to niespecjalnie imponujące, kilkunastoosobowe pikiety, czasem zakończone przepychankami z ochroną cyrku lub interwencją policji, rzadko przebijające się do mediów, nawet lokalnych.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną