W poszukiwaniu nowego iGadżetu
Wyzwanie wiary
Sprzedaż iPhone’a zwalnia, inwestorzy chcą nowego iGadżetu, a prezes idzie na rozmowę z papieżem. Apple, jak cały technologiczny świat, szuka nowego przedmiotu kultu.
Gogle Samsung Gear VR na targach CES w Las Vegas
Robyn Beck/AFP/EAST NEWS

Gogle Samsung Gear VR na targach CES w Las Vegas

W drugiej połowie stycznia papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji Tima Cooka, prezesa koncernu Apple, którego na to stanowisko namaścił jeszcze przed swoją śmiercią Steve Jobs, guru branży nowych technologii. Nie wiadomo, o czym Franciszek rozmawiał z Cookiem, ale pół żartem, pół serio można stwierdzić, że spotkało się dwóch przywódców religijnych. Franciszek ma pod swoją pieczą ponad 1,2 mld katolików na całym świecie, a Cook dopiero co ogłosił, że liczba aktywnych urządzeń Apple przekroczyła miliard.

Porównanie Apple do religii nie jest pozbawione sensu, najwierniejsi klienci koncernu często są nazywani wyznawcami. Kilka lat temu przeprowadzono eksperyment, podczas którego rezonans magnetyczny pokazał, że mózgi fanatyków Apple reagują na obrazy gadżetów w podobny sposób jak ludzi religijnych na obrazy związane z kultem. I podobnie jak Franciszek musi się mierzyć z kryzysami w katolicyzmie, tak Cook musi znaleźć nową przynętę na wiernych. Popularny iPhone wkroczył w swoją dorosłość i już nie notuje takich wzrostów sprzedaży jak kiedyś. Inwestorzy coraz wyraźniej domagają się czegoś nowego. Co to będzie?

Nawet nie jestem pewien, czy samo Apple zna odpowiedź na to pytanie. Myślę, że zegarek Apple Watch okazał się przyzwoitym sukcesem dla koncernu, ale będzie prawie niemożliwe wprowadzenie czegokolwiek, co mogłoby przynieść pieniądze porównywalne z tym, co uzyskuje iPhone.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną