Wybitni kucharze rezygnują z wyścigu o gwiazdki i rankingi
Gwiazdki śmierci
Samobójstwo kucharza Benoît Violiera było szokiem dla branży restauracyjnej, ale szefów kuchni, którzy świadomie wypisali się z wyścigu o gwiazdki i punkty, jedynie utwierdziło, że dokonali słusznego wyboru.
Kucharz Benoît Violier, którego samobójstwo wstrząsnęło środowiskiem gastronomicznym w całej Europie.
www.restaurantcrissier.com

Kucharz Benoît Violier, którego samobójstwo wstrząsnęło środowiskiem gastronomicznym w całej Europie.

Violier, 44-letni Szwajcar francuskiego pochodzenia, osiągnął wszystko, o czym może marzyć kucharz. W 1996 r. trafił do restauracji L’Hôtel de Ville w Crissier koło Lozanny, która rok po jego przyjściu dostała trzecią gwiazdkę w przewodniku Michelin. Tam pod okiem dwóch mistrzów Frédy’ego Girardeta i Philippe’a Rochata doskonalił warsztat, aż w 2012 r. wraz z żoną Brigitte przejął kuchnię.

Grudzień zeszłego roku był dla tego zapalonego myśliwego i mistrza potraw z dzikiego ptactwa uwieńczeniem sukcesów – wydał książkę „La cuisine du gibier à plume d’Europe”, jego restauracja w rankingu „La Liste” uplasowała się na pierwszym miejscu, a on zaś zyskał miano najlepszego kucharza świata. Violier uchodził za ambitnego i zrównoważonego, więc gdy 31 stycznia znaleziono jego ciało ze strzelbą u boku, cały światek grande cuisine zaniemówił. Na pogrzebie wśród 1500 żałobników byli m.in. dwaj „kucharze stulecia” – Girardet, który jako pierwszy w 1975 r. zdobył dla L’Hôtel de Ville trzy gwiazdki, i francuski telewizyjny celebryta Joël Robuchon. Ponieważ nikt nie chciał komentować wydarzenia, media same zaczęły snuć przypuszczenia, co też pchnęło utytułowanego szefa kuchni do tak desperackiego kroku.

Jak nie depresja, to przekręt

Najpierw pojawiły się podejrzenia, że przyczyną była wizja utraty gwiazdki, skoro do samobójstwa doszło na dzień przed premierą tegorocznej biblii smakoszy dla Francji.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj