Preppersi gotowi na wszystko
Na bomby i na zombie
Niektórzy Polacy są już przygotowani na wojnę hybrydową. A nawet na atak zombie. Nazywa się ich z angielska preppersi, ale twierdzą, że to z gruntu polska postawa.
Krzysztof z Warszawy – w swoim mieszkaniu oprócz żywności gromadzi kuchenki, a także butelki z wodą.
Tadeusz Późniak/Polityka

Krzysztof z Warszawy – w swoim mieszkaniu oprócz żywności gromadzi kuchenki, a także butelki z wodą.

Zimna wojna obudziła w Amerykanach nowe lęki. W latach 50. i 60. obywatele zaczęli budować bunkry, wyposażać je w jedzenie, wodę i narzędzia potrzebne do przetrwania. Bali się nie tylko wojny, ale też ataku zombie i apokalipsy. Polscy preppersi (od ang. to prepare – przygotowywać się) korzeni tej idei szukają głębiej, bo w czasach drugiej wojny światowej.

Pierwszymi preppersami były nasze babcie i prababcie. Doświadczone wojną, zawsze w piwnicy miały zapasy kapusty kiszonej, a w szufladzie świeczki i zapałki. W czasach PRL preppersem był praktycznie każdy Polak. Dodatkowy kilogram cukru, mąki, kaszy był marzeniem niemalże każdego obywatela – mówi Łukasz, instruktor szkoleń dla preppersów, bushcraftowców (zdobywających umiejętności i wiedzę o tym, jak przetrwać w lesie) i survivalowców (pragnących nauczyć się przetrwania w ekstremalnych warunkach). – Uczę, jak rozpalać ognisko w lesie za pomocą krzesiwa, jak zbudować szałas. Zainteresowanie jest duże, a od czasu konfliktu na Ukrainie ciągle rośnie.

Robimy próbną ewakuację

Podstawą przygotowania jest posiadanie plecaka ucieczkowego, w którym znajdą się niezbędne rzeczy. Wyliczmy je od razu: kurtka przeciwdeszczowa, czapka, rękawiczki, skarpetki, apteczka, podgrzewacze chemiczne, nóż, multitool (narzędzie wielofunkcyjne), krzesiwo, zapałki, zapalniczka, taśma izolacyjna, woda, worek do filtrowania wody, tabletki do jej oczyszczania, sznurek, busola, GPS, mapa, lusterko sygnalizacyjne, notes, długopis.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną