Ludzie i style

Co tak naprawdę wiesz o zdrowym odżywianiu? Odpowiada dietetyk

Max Oppenheim / Getty Images
Najkrótszą drogą do długowieczności jest zdrowa dieta. Dr hab. Małgorzata Drybień z katedry żywienia człowieka na SGGW w Warszawie odpowiada na pytania z naszego quizu.

1. Jajka są bardzo tłuste i niedobre dla serca. Dlatego powinny być ograniczane do trzech tygodniowo  FAŁSZ
– Nie jest to prawda. Przeprowadzono badania, których wyniki jasno pokazały, że jajka nie podnoszą poziomu cholesterolu we krwi. Zawierają cholesterol, ale nie przekłada się on na poziom cholesterolu w naszej krwi. Tak więc nie ma żadnych przeciwwskazań przed spożywaniem jajek. Co więcej, jajko ma wiele zalet. Zawiera dużo luteiny, która zapobiega utracie wzroku związanej z wiekiem, zawiera witaminy B12 i D. Jajka mogą być pomocne w odchudzaniu, ponieważ są niskokaloryczne i dają uczucie sytości, które utrzymuje się przez długi czas.

2. Dobrym zamiennikiem cukru jest stewia PRAWDA
– Stewia nie jest cukrem, tylko innym związkiem chemicznym dającym uczucie słodkości. Z drugiej strony nie ma wartości energetycznej, co oznacza, że od niej nie utyjemy.

3. Tyjemy przez węglowodany FAŁSZ
– Głównym powodem tycia jest spożywanie nadmiaru żywności, w tym nadmiaru węglowodanów, nadmiaru tłuszczów czy białka, w stosunku do tego, co jest nam potrzebne. Więc jeżeli spożywamy za dużo węglowodanów w stosunku do tego, czego nasz organizm potrzebuje, to owszem, utyjemy. Ale tak samo by się stało, gdybyśmy jedli nadmiar białka.

4. Dieta składająca się wyłącznie z surowych warzyw jest najzdrowsza, ponieważ zapewnia enzymy, które ułatwiają nam trawienie FAŁSZ
– Spożywając same warzywa, dostarczamy organizmowi mało składników energetycznych. Żyjąc w naszym klimacie, organizm potrzebuje energii, żeby się ogrzać. Można więc powiedzieć, że odżywiając się wyłącznie surowymi warzywami, głodzimy nasz organizm. Co prawda możemy osiągnąć uczucie sytości, ale nie dostarczymy niezbędnych naszemu ciału składników, co odbije się na naszym zdrowiu. Jest to ważna zasada, szczególnie w przypadku dzieci.

5. Jeżeli chcemy osiągnąć pełne korzyści z jedzenia roślin strączkowych, należy je podawać razem z produktami pochodzenia mięsnego  PRAWDA
– Białko dla naszego organizmu jest najzdrowsze, jeżeli zawiera komplet aminokwasów egzogennych. Są to składniki, których organizm nie potrafi wytworzyć sam. Rośliny strączkowe mają niektóre z tych aminokwasów w zbyt małej ilości. I teraz żeby dobrze wykorzystać te aminokwasy, do dania trzeba dołożyć produkty mięsne. Wtedy uzyskamy pełen efekt. Chodzi o wzajemne oddziaływanie białek na siebie. Więc jeżeli zjemy tylko soczewicę, bez dodatku mięsa, to nasz organizm nie wykorzysta części zawartych w niej aminokwasów.

6. Kalorie zjedzone na noc odłożą się w postaci tłuszczu, a te zjedzone rano zostaną zamienione na energię FAŁSZ
– Jeżeli jemy rano, to jesteśmy aktywni i energię zużywamy na bieżące potrzeby. Jeżeli na noc zjemy dużo, bezpośrednio przed snem, to niekoniecznie zaraz się to zamieni w tłuszcz, ale będziemy się gorzej czuć. Bo to, czy odkładamy tkankę tłuszczową, zależy od tego, ile jemy – i to niezależnie od tego, czy jemy rano czy wieczorem. Jeżeli wieczorem zjemy tyle, żeby zaspokoić głód, to nie odkłada się to w postaci tłuszczu. Pod warunkiem, że nie mamy nadwagi.

7. Mam problemy z wagą, ponieważ jem pszenicę i nabiał, których organizm nie potrafi przetworzyć FAŁSZ
– Nasz organizm z powodzeniem trawi zarówno pszenicę, jak i nabiał.

8. Używanie mikrofali zabija większość składników odżywcze w pożywieniu FAŁSZ
– W mikrofali powstaje temperatura do 100 stopni C i jest ona krótkotrwała. Więc jakieś straty w ilości składników odżywczych są, ale nie są wcale aż tak duże. O wiele większe straty ponosimy, kiedy gotujemy produkt w dużej ilości wody, którą później wylewamy.

9. Masz ochotę na konkretne produkty, ponieważ Twój organizm potrzebuje składników, które się w nich znajdują FAŁSZ
– Nie znam badań, które by na to wskazywały. Natomiast jeśli chodzi o aminokwasy, to zwierzęta mają bardzo dobrą zdolność do wychwytywania, w których produktach są dobre dla nich aminokwasy. Człowiek prawdopodobnie też to potrafi. Jeżeli jakiś produkt zawiera niedobór aminokwasu egzogennego, to zwierzę tego produktu jeść nie będzie i będzie szukało takiego pożywienia, które zawiera aminokwas w odpowiedniej ilości. Natomiast jeżeli chodzi o inne teorie, to nie zostały one udowodnione. A częściej mówi się o tym, że kojarzymy produkty smakowo i sięgamy po określony produkt, ponieważ chcemy poczuć przyjemny smak.

10. Jedząc w ciągu dnia wiele małych posiłków, ułatwiasz swojemu organizmowi trawienie i utrzymujesz go w ciągłej gotowości. To dużo zdrowsze niż zjedzenie trzech dużych posiłków w ciągu dnia  PRAWDA
– To jest korzystniejsze dlatego, że jest związane z utrzymaniem stałego poziomu cukru we krwi. Po trzech godzinach od posiłku cukier zaczyna spadać. Jeżeli zjemy kolejny posiłek, to będziemy utrzymywać cukier na stałym poziomie i nie będziemy odczuwać na zmianę dużego głodu i przejedzenia.

11. Co jakiś czas trzeba robić sobie dietę oczyszczającą, która sprawi, że usuniesz toksyny z organizmu. Inaczej odłożą się one w naszym organizmie FAŁSZ
– To nie jest prawda. Trzeba dbać o ciągłe odpowiednie żywienie, bo później takie incydentalne działania dietetyczne wprowadzają organizm w stres.

12. Dieta bezglutenowa jest dobra dla każdego  FAŁSZ
– Nie stwierdzono, żeby produkty zawierające gluten szkodziły osobom zdrowym. Natomiast jeżeli ktoś niepotrzebnie i nieumiejętnie taką dietę stosuje, nie je produktów, które są mu potrzebne i może doprowadzić do niedoborów w organizmie.

13. Podstawą zdrowej diety jest całkowite wyeliminowanie wszystkich produktów zawierających cukry, w tym owoców i soków FAŁSZ
Należy wyeliminować cukry dodawane do żywności. Owoce jako produkty naturalne są korzystne dla naszego organizmu, a jeżeli ktoś nie ma cukrzycy i nie jest otyły, to może spokojnie jeść owoce. Trzeba natomiast wyeliminować produkty, do których cukier jest dodawany, takie jak słodycze, napoje etc.

14. Warzywa i owoce z upraw organicznych mają dużo więcej składników odżywczych niż ich odpowiedniki ze zwykłych zbiorów FAŁSZ
– Jeżeli chodzi o wartość odżywczą, to specjalnie się nie różnią od tych z upraw konwencjonalnych. Ale na pewno mają mniej pozostałości chemicznych po środkach ochrony roślin.

15. Żywność modyfikowana genetycznie może powodować raka oraz inne choroby. Dlatego należy jej unikać FAŁSZ
– Nie ma badań na ten temat. W tej chwili jest za wcześniej, żeby mówić o jakichkolwiek efektach GMO. Mogą one zostać zaobserwowane w którymś pokoleniu, jeśli w ogóle. Należy jednak zwrócić uwagę, że np. rośliny ulegają modyfikacjom samoistnym i jakoś nam to nie szkodzi. Większość mitów dotyczących GMO, którymi straszy się ludzi, to zwykłe bzdury.

16. Kupując zioła, herbaty czy suszone grzyby, najlepiej robić to na targu, ponieważ te dostępne w sklepach są pełne szkodliwej chemii i konserwantów FAŁSZ
– Co do zasady to takie produkty nie powinny mieć konserwantów, bo ich nie potrzebują.

17. Wszystkie syntetyczne substancje konserwujące są szkodliwe. Trzeba ich unikać za wszelką cenę PRAWDA
– Na pewno wszelkie syntetyczne dodatki do żywności w jakiś sposób mogą niekorzystnie wpływać na organizm, szczególnie jeżeli spożyjemy je w nadmiarze. Dlatego należy ich unikać.

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną