Liderka Femenu o znaczeniu ciała w feministycznej rewolucji
Ciało polityczne
Rozmowa z Inną Szewczenko, liderką Femenu, o tym, jak ukraińskie feministki odkrywały ciało dla rewolucji.
Ukraińscy policjanci zatrzymują działaczkę ruchu feministycznego Femen, protestującą przeciwko homofobii przed budynkiem parlamentu w Kijowie.
Gleb Garanich/Reuters/Forum

Ukraińscy policjanci zatrzymują działaczkę ruchu feministycznego Femen, protestującą przeciwko homofobii przed budynkiem parlamentu w Kijowie.

Tomasz Targański: – Femen poparł Czarny Protest w Polsce. Mobilizacja dziesiątek tysięcy kobiet panią zaskoczyła?
Inna Szewczenko: – Nie. Zawsze wierzyłam i wierzę w siłę kobiet. Uczestniczki Czarnego Protestu dowiodły, że chcą decydować o sobie i nie mają zamiaru oddawać swego losu grupie fanatyków wiedzionej patriarchalnymi dogmatami. Polki stały się inspiracją dla wszystkich kobiet na świecie, by nie ustawały w walce o swoje prawa. Chylę przed nimi czoła.

Organizacja, której jest pani twarzą, międzynarodową sławę zawdzięcza nietypowej formie protestu, ale pani nie wzięła udziału w waszej pierwszej demonstracji toples.
Wydało mi się to wówczas zbyt radykalne.

Dlaczego?
Chyba trudno było mi wyobrazić sobie, że mogę publicznie wystąpić półnago. Wtedy wciąż byłam zakładnikiem poglądu, że kobiece ciało nie może nieść innych skojarzeń niż seksualne.

Na początku jako Femen organizowałyście demonstracje przeciw prostytucji i handlowi kobietami, ale mało kto zwracał na nie uwagę. Co się stało, że zmieniłyście taktykę?
Początki naszej działalności publicznej, a zaczęłyśmy w 2008 r., były emocjonalną reakcją na konkretne okoliczności: powszechny na Ukrainie mizoginizm, seksizm i masową prostytucję. Femen dojrzewał razem z nami, powoli pojmowałyśmy, co znaczy być wolną kobietą i feministką. Zmiana naszej taktyki była mocno związana z politycznym kryzysem, jaki przechodziła Ukraina.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną