Ludzie i style

Teleteolog

Reza Aslan: największy religijny showman Ameryki

Reza Aslan (po prawej) w pierwszym odcinku „Believer” opowiadającym o aghori, tajemniczym nurcie hinduizmu Reza Aslan (po prawej) w pierwszym odcinku „Believer” opowiadającym o aghori, tajemniczym nurcie hinduizmu CNN
Reza Aslan, największy dziś religijny showman Ameryki, stworzył program, który przed jednymi odkrywa uniwersalną prawdę o Bogu, a dla innych jest tylko szokującym religijnym porno.
Reza Aslan (po prawej), 2016 r.Alex Gallardo/REUTERS/Forum Reza Aslan (po prawej), 2016 r.

Mistrz Hitchcock byłby kontent. Na początku przystojny mężczyzna w średnim wieku ogłasza: „Przez 20 lat studiowałem różne religie. Teraz zamierzam ich doświadczyć”. A potem z obrzydzeniem, ale bez dłuższego wahania przełyka pieczony kawałek mózgu. Ludzkiego mózgu.

Tak zaczęła się dokumentalna seria „Believer” – sześć premierowych odcinków w każdą niedzielę na antenie CNN. Od hinduizmu przez ultraortodoksyjnych Żydów po voodoo. Część widzów jest zachwyconych. Inni grzmią o upadku słynnej stacji telewizyjnej, a jej skrótową nazwę rozszyfrowują jako Cannibal News Network. Ale stacja gra tu drugie skrzypce. Mistrzem przedstawienia jest Reza Aslan.

Sławny, bogaty, z doktoratem

Rocznik: 1972. Miejsce urodzenia: Teheran. Aslan świetnie opanował styl, który reszta świata nieudolnie usiłuje naśladować za Ameryką, do której jego rodzina uciekła przed rewolucją ajatollahów. Mówi z żarliwym zaangażowaniem, gestykuluje, czasem przesadnie akcentując niektóre słowa. Moduluje tempo, aby ani na moment nie uśpić uwagi.

Biorąc pod uwagę stereotypowe wyobrażenia o uniwersyteckich wykładowcach, ciężko uwierzyć, że mamy do czynienia nie z taśmowym produktem celebrycko-prezenterskim, ale z naukowcem. Człowiekiem, który studiował teologię, historię i socjologię religii, a także zgłębiał meandry polityki na Bliskim Wschodzie. Członkiem m.in. Towarzystwa Literatury Biblijnej i Amerykańskiej Akademii Religii, największego na świecie gremium zrzeszającego badaczy wiar wszelakich. Krótko mówiąc: Aslan to nie jest profesorska Liga Mistrzów, ale wiedzę i warsztat doktora ma.

Przede wszystkim jednak stał się sławny i bogaty. Na listy bestsellerów jako pierwsza wdarła się jego opublikowana w 2005 r. książka „No god but God” (w Polsce jako „Nie ma Boga oprócz Allaha.

Polityka 15.2017 (3106) z dnia 11.04.2017; Opowieści świąteczne; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Teleteolog"
Reklama