Kim są japońskie idolki
Urok w wersji turbo
Ubierają się jak Czarodziejka z Księżyca, tańczą, śpiewają, sprzedają płyty i bilety na uścisk dłoni. Ale ten dziwny, zamieszkany przez idealne idolki świat japońskiej rozrywki pokazuje nam w jaskrawy sposób, kim sami jesteśmy.
Urocza idolka śpiewa zwykle słodkie piosenki o życiu i miłości.
Against Gravity

Urocza idolka śpiewa zwykle słodkie piosenki o życiu i miłości.

Rio Hiiragi wcale nie chciała być idolką. Wolała zostać piosenkarką. Co za różnica, można spytać, oglądając, jak śpiewa i skacze na scenie. W sukience, która pasowałaby na Eurowizję albo do serialu animowanego o magicznych wojowniczkach, Rio wygląda jak zwykła gwiazdka pop. Ale to Japonia, kraj popkultury w wersji turbo. Dokument Kyoko Miyake „Idolki z Tokio”, śledzący losy Rio, jednej z tysięcy młodych celebrytek, zostanie pokazany niebawem w ramach 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Kawaii, czyli urocze

Według słownika języka polskiego idol to „osoba będąca obiektem czyjegoś szczególnego podziwu, graniczącego z kultem”. Co zatem należy zrobić, żeby stać się takim obiektem? Wystarczy mieć warunki, odrobinę talentu (ale bez przesady), osobowość i zapisać do odpowiedniej agencji promującej idolki. Podziw fanów dostaje się niemal z automatu, ale – jak pokazuje film Miyake – jego utrzymanie to ciężka i nie zawsze wdzięczna praca.

Czym się różni piosenkarka od idolki? I piosenkarz od idola – bo chociaż narracja Miyake skupia się na dziewczynach i ich miejscu w japońskim społeczeństwie i popkulturze, to idolami zostają także młodzieńcy. Otóż głównym zadaniem piosenkarki jest śpiewanie, a w przypadku idolki jest to działalność ważna, ale nie najważniejsza. Głównym zadaniem jest bowiem bycie kawaii.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną