Mistrzynie polskiej sztafety na 400 m
Wypruć się
Prawda czterystumetrowca: marzysz o medalach, skup się na sztafecie.
Nasza mistrzowska damska sztafeta, od lewej: Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Justyna Święty
Radosław Jóźwiak/Cyfra Sport/Newspix.pl

Nasza mistrzowska damska sztafeta, od lewej: Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Justyna Święty

Damska sztafeta ma czas – budowana jest przede wszystkim z myślą o igrzyskach olimpijskich w Tokio, w 2020 r. Ale już jej się spieszy. W marcu Polki zostały w Belgradzie halowymi mistrzyniami Europy. W maju, podczas nieoficjalnych mistrzostw świata sztafet w Nassau na Bahamach, gdzie walczono też o kwalifikacje do londyńskich mistrzostw świata, były drugie. Po raz pierwszy pokonały na bieżni Jamajki, i to dwukrotnie – w eliminacjach i w finale. Według prestiżowego branżowego magazynu „Track&Field” Polki są w Londynie poważnymi kandydatkami do brązu.

Sztafetę od lat prowadzi Aleksander Matusiński. Z układu wyłamuje się tylko Iga Baumgart, na co dzień trenująca z mamą, która też kiedyś biegała i uznała, że da radę pilotować karierę córki. Matusiński ma 38 lat, kiedyś biegał średnie dystanse. Mówi o sobie, że z marzeń o zawodniczej karierze wyrósł szybko, wyniki uzyskiwane na tle rywali czarno na białym dowodziły, że żyjąc złudzeniami, zabrnie w ślepą uliczkę. Postanowił więc wykorzystać zdobyte na bieżni doświadczenie w roli trenera. Podpatrywał, podsłuchiwał, wertował podręczniki, przeczesywał internet w poszukiwaniu przydatnych materiałów. I tak przeszedł drogę od trenera juniorek do seniorek.

Pracę z kobietami narzuciło mu życie. Związał się z biegającą 400 m przez płotki Tiną Polak, został jej trenerem. Najpierw Tina musiała wziąć sobie urlop od biegania po urodzeniu syna, teraz, po urodzeniu drugiego, definitywnie zakończyła karierę.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj