Ludzie i style

Oglądaj całkowite zaćmienie Słońca, gdziekolwiek jesteś

Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie widoczne za 118 lat. Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca w Polsce będzie widoczne za 118 lat. Takeshi Kuboki / Flickr CC by 2.0
Przed nami całkowite zaćmienie Słońca, które w tym roku podziwiać będzie można jedynie na Pacyfiku. Dziś odległości nie stanowią jednak problemu i niezwykłe zjawisko transmitowane będzie przez internet.

Po godzinie 18.00 polskiego czasu Słońce i Księżyc znajdą się w jednej linii, a cień Księżyca pokona trasę od stanu Oregon na Zachodnim Wybrzeżu do okolic miasta Charleston w stanie Karolina Południowa, przecinając kolejno stany: Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, Karolinę Północną i Georgię. Według informacji podanych przez NASA około godz. 19.16 zaćmienie będzie widoczne w okolicach miasteczka Lincoln City, a około godz. 20.47 gigantyczny cień przesunie się na Atlantyk. Spektakl księżycowego cienia zakończy się nad amerykańskim kontynentem około godz. 22.09.

Najpiękniejszy spektakl w kosmosie, jak nazywają to zjawisko astronomowie, stopniowo pokryje ciemnością trasę o długości 4200 km w pasie o szerokości 96–113 km ze średnią prędkością 2600 km/h.

Dokładną mapę trasy cienia Księżyca przedstawiamy poniżej:

.NASA/mat. pr..

Transmisją zjawiska zajmuje się NASA we współpracy z Facebookiem. Użytkownicy portalu społecznościowego około godz. 18.00 zostaną powitani wiadomością zawierającą zaproszenie do oglądania wideo z zaćmieniem. Organizatorzy zadbają o nasze wrażenia estetyczne, gdyż transmisja będzie odbywała się w rozdzielczości 4K i w 360 stopniach. Wszystkie informacje dotyczące zjawiska są dostępne pod hasztagiem #Eclipse2017.

Transmisję będzie można oglądać na stronach: NASA, Exploratorium, CNN, Uniwersytet w Montanie, Time and Date.

W Polsce całkowite zaćmienie Słońca podziwiać będziemy dopiero 7 października 2135 r.

Reklama