Rozmowa z Jerzym Gruzą nagrodzonym Platynowymi Lwami w Gdyni
Ludziom się przyglądam
Rozmowa z Jerzym Gruzą, reżyserem filmowym i teatralnym, który na festiwalu w Gdyni zostanie nagrodzony Platynowymi Lwami.
„Ciekawie jest obserwować, jak zalążki pewnych zdarzeń urastają stopniowo do wielkich katastrof albo wspaniałych sukcesów”.
Grazyna Myslinska/Forum

„Ciekawie jest obserwować, jak zalążki pewnych zdarzeń urastają stopniowo do wielkich katastrof albo wspaniałych sukcesów”.

Piotr Sarzyński: – Zacznijmy od…
Jerzy Gruza: – Nie. Na początek to ja zadam pytanie: Dlaczego raczej jest coś, niż nie ma nic?

To jakiś podstęp?
To jest pytanie, które podobno może człowiekowi rozszarpać mózg, jeśli zbyt długo będzie nad nim myślał. Ale zostawmy to pytanie filozofom i fizykom. Czytam różne książki i myślę o sprawach, nad którymi kiedyś nigdy się nie zastanawiałem. Poważnych. To przychodzi z wiekiem. Dla odmiany nie jestem zbyt dobrze zorientowany w bieżących sprawach kultury czy polityki. Do kina nie chadzam, telewizji zasadniczo nie oglądam. Nie będę więc dobrym rozmówcą, jeśli o to chcesz pytać.

Ale otaczającemu światu przyglądasz się cały czas z uwagą i ciekawością.
Niezmiennie. Na przykład lubię wyglądać przez okno, jak stara baba na wsi. Potrafię gapić się na to, co dzieje się na ulicy. Zaczynam skoro świt, bo wstaję wcześnie. Ludziom się przyglądam. Jak chodzą, jak są ubrani, jak się zachowują, nawet w jaki sposób palą papierosa. Dużo mam ciekawych spostrzeżeń, mógłbym opowiadać godzinami.

To na przykład wstajesz rano i…
Straszliwe wycie maszyny zerwało mnie wczoraj na równe nogi. Na dole dwóch robotników cięło asfalt i przygotowywało jezdnię do położenia bialutkich pasów wskazujących, że właśnie tu można przechodzić na drugą stronę. Dotychczas przechodziłem swobodnie na drugą stronę do kiosku z gazetami, kiedy tylko chciałem i jak chciałem.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj