Ludzie i style

Gdzie jest Nemo?

Błazenek, znany jako rybka Nemo, może wkrótce wyginąć

Błazenek Błazenek rob jeff / Flickr CC by 2.0
Globalne ocieplenie znacząco wpływa na rozrodczość błazenka. Jeśli nie zatrzymamy wzrostu temperatury, rybki znikną z dna oceanu.

Pytanie zawarte w tytule znanej bajki – „Gdzie jest Nemo?” – nabiera nowego znaczenia. Tyle że to nie agresja barrakudy będzie przyczyną zniknięcia rybek (ku pamięci: drapieżne ryby zjadły matkę i rodzeństwo Nemo), a globalne ocieplenie, które niszczy rafy koralowe.

Globalne ocieplenie w połączeniu ze zjawiskiem El Niño sieje spustoszenie w ekosystemie Pacyfiku. To pierwsze sprawia, że wody stają się kwaśniejsze, a ich poziom znacząco się podnosi. El Niño powoduje zaś okresowe ocieplenie oceanu. Oba zjawiska w sumie znacznie podnoszą temperaturę Pacyfiku, przez co dochodzi do bielenia koralowców.

Zbyt wysoka temperatura oceanu niszczy rafy koralowe

Bielenie raf koralowych polega na zrzucaniu kolorowych zooksantelle, czyli glonów żyjących z rafami w symbiozie. Ponieważ zooksantelle zapewniają koralowcom trzy czwarte energii, te po ich zrzuceniu prędzej czy później umierają.

Rybki Nemo żyją w symbiozie z niektórymi gatunkami ukwiałów – koralowców sześciopromiennych. Macki ukwiałów chronią błazenki, są dla nich domem, a w zamian rybki otaczają opieką koralowce: bronią je przed drapieżnikami i przeganiają inne ryby, stanowiące dietę ukwiałów.

Kiedy więc koralowce umierają, błazenki tracą dom, co wywołuje u rybek stres, a to znacząco wpływa na ich płodność. Potwierdziły to badania naukowców z Portugalii, Francji i Irlandii Północnej, którzy wspólnymi siłami przebadali Pacyfik przed, w trakcie i po wystąpieniu El Niño.

Zestresowane błazenki nie mogą się rozmnażać

W 2016 roku zjawisko spowodowało znaczące bielenie raf koralowych. Z raportu opublikowanego na łamach „Nature Communications” wynika, że u żyjących wśród zbielałych ukwiałów błazenków odnotowano znaczący spadek hormonów płciowych, które determinują ich płodność. Co za tym idzie, samice rybek rzadziej i w mniejszej ilości składały ikrę, z której wylęgało się bardzo mało młodych. W sumie odnotowano aż o 73 proc. mniej żywych jaj niż w ikrze rybek żyjących w zdrowych ukwiałach. We krwi błazenków stwierdzono również wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu.

Wskutek globalnego ocieplenia temperatura oceanu coraz częściej będzie przekraczała normy. Koralowce, które stanowią zaledwie 1 proc. dna oceanu, zaczną masowo umierać, pozbawiając domu różnorodności biologicznej. Rybka Nemo już niedługo może zniknąć na dobre.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną