Ludzie i style

Co zrobić z żywą i już niepotrzebną choinką? 5 pomysłów

Absolutnie nie wolno palić choinek w kominkach czy domowych piecach. Absolutnie nie wolno palić choinek w kominkach czy domowych piecach. Catherine Zaidova / Unsplash
Święta za nami i żywe choinki jak co roku lądują na śmietnikach. A nie muszą. Tylko co z nimi zrobić?

1. Daj choince „drugie życie” w ziemi

Jeśli kupiliście ją w doniczce, z korzeniami, nie stała zbyt długo w ogrzewanym pomieszczeniu (najwyżej dziesięć dni) i była podlewana, to można ją zasadzić w ogródku czy na osiedlowym terenie zielonym. Jeśli korzenie naszej choinki doniczkowej nie zostały zniszczone, to jest duża szansa, że się przyjmie. Jeśli nie ma na to szans, można oddać drzewka na publiczną zbiórkę do lasów miejskich. W stolicy taka możliwość nadarzy się 13 stycznia. Drzewka zbierają leśnicy w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 1, w starej leśniczówce przy ul. Papirusów 1/3 oraz w Lesie Kabackim. Ci, którzy z choinką zechcą rozstać się później, będą mieli okazję oddać ją np. 20 stycznia w siedzibie leśników przy ul. Korkowej 170A w Wawrze w godzinach 10–14.

Nie radzimy sadzić choinek w lasach na własną rękę, bo każde nadleśnictwo ma swoje zasady (w obawie przed roznoszeniem przez drzewka chorób czasem się tego zakazuje). Trzeba pytać w miejscowych nadleśnictwach. Na przykład we Wrocławiu na profilu facebookowym Zielony Wrocław można ogłosić, że chce się oddać drzewko, i liczyć na to, że ktoś się po nie zgłosi.

2. Oddaj choinkę na zbiórkę biomasy

Wiele instytucji organizuje zbiórki drzewek, aby ekologicznie je zutylizować. Warto zgłosić się np. do PGNiG Termika (warszawska akcja „Ciepło z natury”) albo do Zielonych we Wrocławiu. Choinki zostaną przerobione na energię, która wróci do naszych domów w postaci ciepła w kaloryferach.

Zbiórkę choinek organizuje również Poznań. Drzewka posłużą tam za materiał strukturalny do produkcji nawozu organicznego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi mieszkańców na recykling odpadów biodegradowalnych.

3. Oddaj choinkę do zoo

Zanim zdecydujemy się oddać choinkę do zoo, trzeba się dowiedzieć, czy rzeczywiście jej potrzebuje. Bo na przykład chorzowskie zoo apeluje o nieprzynoszenie ich. Tu jedyne choinki, na jakie jest zapotrzebowanie, to świeże i zielone, których nie sprzedano przed Wigilią.

Ale w wielu ogrodach zoologicznych choinki przyjmowane są z otwartymi ramionami. Pracownicy wykorzystują igliwie na wiele sposobów – np. jako pokarm dla zwierząt lub ściółkę dla ptaków. Olejek eteryczny, który znajduje się w igłach, uzupełnia dietę bizonów czy antylop. Ważne, aby choinka przeznaczona dla zoo była rozebrana ze wszystkich dekoracji, np. resztek łańcuchów czy waty, które są niebezpieczne dla zwierząt.

4. Zrób sobie kąpiel z choinki

Kilka zielonych gałązek sosny można zalać dwoma litrami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu przez dziesięć minut. Po przecedzeniu naszego choinkowego naparu wlewamy go do wanny – i mamy kąpiel aromatyczną. Wyjdzie na zdrowie przy przeziębieniach i infekcjach dróg oddechowych.

5. Nie pal, tylko oddaj do odpadów zielonych

Absolutnie nie wolno palić choinek w kominkach czy domowych piecach. Drewno drzew iglastych zawiera żywicę, która podczas spalania generuje bardzo dużo dymu, a ten zanieczyszcza piec i przewody kominowe. Poza tym spalanie świątecznych choinek w domowych piecach przyczynia się do powstawania smogu.

Każda gmina ma obowiązek odbierać odpady zielone, w tym nasze świąteczne choinki. Od stycznia 2017 roku są one odbierane przez cały rok. Na stronach internetowych firm znajdziemy informacje o dacie odbioru. Wystarczy zostawić choinkę przy wiatach śmietnikowych i kontenerach. Nie trzeba jej pakować w żadne specjalne worki.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama