Tygodnik Polityka

Dobry menadżer nie zna granic

. . WU Executive Academy (www.executiveacademy.at)
Jeśli chcesz rozwijać swoją karierę zawodową w międzynarodowej organizacji, Global Executive MBA jest dla Ciebie.
Rafał MosionekArch. pryw. Rafał Mosionek

Global Executive MBA (GEMBA) to studia dla menadżerów, którzy mają już doświadczenie zawodowe i pracują lub zamierzają pracować w instytucjach międzynarodowych. To dlatego kładzie się tu tak duży nacisk na międzynarodowe kontakty – zarówno w świecie akademickim jak i w świecie biznesu. W tym celu uczelnie prowadzące kursy Global Executive MBA często nawiązują specjalne umowy partnerskie, dzięki którym studenci mają możliwość poznania warunków pracy z ludźmi z różnych kultur, reprezentujących często odmienne systemy wartości. Taki model przyjęła między innymi notowana na 44 pozycji w rankingu Financial Times Executive MBA 2015 (executive-mba-ranking-2015) WU Academy z Wiednia, której partneruje działająca przy Uniwersytecie Minnesota –  Carlson School of Management. Kurs ten jako jeden z nielicznych na świecie posiada trzy najważniejsze międzynarodowe akredytacje: AACSB, AMBA i EQUIS.

Nauka trwa 14 miesięcy i odbywa się w cyklach weekendowych (czwartek-niedziela). Studenci nad swoimi projektami pracują w wirtualnych zespołach (Virtual Team Project – VTP) złożonych z przedstawicieli trzech kontynentów: Europy, Azji i Ameryki Północnej zaś specjalne sesje szkoleniowe umożliwiają im odwiedzenie takich miejsc jak Rosja (St. Petersburg State University), Indie (Indian School of Business), Chiny (Lingan College)  i Stany Zjednoczone (University of Minessota). W ciągu dnia studenci uczestniczą w wykładach, a popołudniami odwiedzają regionalne i międzynarodowe przedsiębiorstwa, w których mają okazję wymienić się swymi doświadczeniami z najwybitniejszymi przedstawicielami biznesu z danego obszaru.

Na amerykańskiej uczelni (University of Minnesota) odbywa się ostateczna prezentacja przygotowywanego przez kilkanaście miesięcy projektu. Jej zwieńczeniem jest otrzymanie przez studentów podwójnego dyplomu MBA: europejskiego i amerykańskiego. Po jego uzyskaniu studenci zasilają prestiżowe grono absolwentów obu uczelni. Obecnie liczy ono ok. 75 000 osób.

***

Rafał Mosionek, który odpowiada za obszar finansów w zarządzie spółki Omniasig Vienna Insurance Group i obecnie studiuje na Global Executive MBA w WU Executive Academy opowiada o swoich doświadczeniach i korzyściach, które wyniósł z tych studiów.

Co sprawiło, że zdecydował się Pan na studia MBA?
Zależało mi na ugruntowaniu swojej wiedzy merytorycznej oraz rozwoju w obszarach, z którymi na co dzień, w ramach wykonywanych obowiązków, nie mam zbyt wiele do czynienia. Kusząca była także możliwość skonfrontowania swojej wiedzy i doświadczeń z wiedzą i doświadczeniami innych osób, zarówno wykładowców, jak i innych studentów. Cenna była też możliwość pozyskania wartościowych kontaktów oraz rozwój umiejętności współpracy w międzynarodowym i wielokulturowym zespole.

Jak to się stało, że spośród szerokiej oferty studiów MBA wybrał Pan Wiedeń i WU Academy?
Brałem pod uwagę prestiż programu Global Executive MBA potwierdzony umieszczeniem go przez Financial Times w top 100 tego typu programów na świecie. Zależało mi też, by studiować w całkowicie międzynarodowym środowisku i okazało się, że byłem jedynym Polakiem w mojej edycji programu. Istotny był też dla mnie globalny charakter programu związany z możliwością odbywania zajęć w Austrii, Rosji, Chinach, Indiach oraz Stanach Zjednoczonych, ale także elementy logistyczne, takie jak lokalizacja (istotna część zajęć odbywała się w Wiedniu). Biorąc pod uwagę miejsce mojego obecnego zatrudnienia – Bukareszt, oraz położenie siedziby centrali mojej firmy w stolicy Austrii, było mi łatwiej połączyć obowiązki zawodowe z obowiązkami studenta. Dość atrakcyjna była też cena kursu. Mimo iż dość wysoka, była konkurencyjna w stosunku do innych programów Global Executive MBA organizowanych przez europejskie uczelnie.

Jak Pan ocenia, co było dla Pana największą korzyścią z nauki w WU Academy?
Przede wszystkim możliwość pozyskania wysokiej jakości praktycznej wiedzy w istotny sposób kształtującej mój sposób myślenia o rozmaitych wyzwania biznesowych napotykanych w mojej pracy zawodowej. Cieszyła mnie bardzo współpraca w wielonarodowych grupach w ramach rożnego rodzaju projektów (19 narodowości w jednej klasie + wirtualny projekt końcowy we współpracy ze studentami MBA studiującymi na co dzień w USA oraz Chinach). Pozwoliło mi to w istotny sposób zwiększyć umiejętności współpracy z ludźmi z różnych kultur oraz poszerzyło moje horyzonty o całkowicie odmienne punkty widzenia wynikające często ze specyfiki i kultury innych państw. Bardzo cenne było też zwiększenie poziomu wiedzy z obszarów, które nie były dotychczas związane z kierunkami mojej edukacji oraz doświadczeniem zawodowym.

Jakie było Pana największe zaskoczenie na tych studiach?
Największym zaskoczeniem dla mnie byli fantastyczni ludzie, którzy ze mną studiowali. Wierzę w to, ze wiele przyjaźni i relacji, które się podczas nich wytworzyły, pozostaną ze mną na długie lata.

Czy ukończenie kursu General Executive przełożyło się w jakiś konkretny sposób na Pana życie zawodowe?
Aktualnie jeszcze nie ukończyłem studiów (planowany termin to maj 2016 r. ), ale wierze, iż były one jednym z elementów rozważanych przez mojego pracodawcę podczas podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu mnie od dnia 1 lipca 2016 w nowych rolach, które traktuje jako formę awansu.

***

W tym roku Global Executive MBA na WU University w Wiedniu będzie obchodzić swoją 16 rocznicę. Gdy powstawał 27 marca 2000 roku, był jednym z pierwszych programów MBA w Austrii. W jego pierwszej edycji wzięło udział zaledwie 14 studentów. Od tej chwili program ukończyło ponad 400 managerów z ponad 45 krajów, którzy zasilają szeregi firm i organizacji na całym świecie.

Polityka 14.2016 (3053) z dnia 29.03.2016; Akcja partnerska; s. ${issuePage}
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną