Kiedy komputery zastąpią ludzi?
Inwazja algorytmów
Rozmowa z laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI Piotrem Bilskim o sztucznej inteligencji, fantastyce i grach komputerowych
Dr inż. Piotr Bilski - laureat tegorocznej Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki Techniczne.
Tadeusz Późniak/Polityka

Dr inż. Piotr Bilski - laureat tegorocznej Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki Techniczne.

Edwin Bendyk: – Prorocy sztucznej inteligencji wieszczą, że już niebawem nadejdzie czas „duchowych maszyn” o zdolnościach umysłowych przewyższających ludzkie. Lubię swój komputer, ale trudno mi się w nim dopatrzyć choćby cienia ludzkiej inteligencji.
Piotr Bilski: – Zależy, o czym mówimy. Te radykalne wizje dotyczą pojęcia silnej sztucznej inteligencji, czyli projektów, które rzeczywiście polegają na próbach skonstruowania systemów obdarzonych zdolnościami intelektualnymi analogicznymi do ludzkich. Zgodnie z prognozami takich wizjonerów jak Amerykanin Ray Kurzweil, przełom miałby nastąpić już niebawem. Swoje przekonanie opiera on na obserwacji, że miniaturyzacja układów elektronicznych i ich moc obliczeniowa nieustannie przyspiesza, co nieuchronnie prowadzić musi do wielkiego skoku jakościowego. Kurzweil nazywa go osobliwością – momentem, w którym obowiązująca wcześniej logika rozwoju zostaje zerwana i mamy do czynienia z nową rzeczywistością, pojawieniem się nowej formy inteligencji o potencjale większym od ludzkiego.

Bardzo cenię Kurzweila, to genialny wynalazca, uhonorowany wszystkimi chyba amerykańskimi nagrodami i medalami, obawiam się jednak, że wieszczenie osobliwości stało się jego sposobem na życie.

Osobliwości więc nie będzie, nie zobaczymy „duchowych maszyn”?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną