Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Prędkość światła obroniona

Od początku sensacja z CERN, że neutrina mogą być szybsze od światła, wydawała się wątpliwa.

 

EAST NEWSPodziemia Gran Sasso

Działo się to we wrześniu zeszłego roku. Świat obiegła sensacyjna wiadomość, pochodząca z Laboratoium CERN, że strumień neutrin wysłany spod Genewy do Włoch, do Gran Sasso National Laboratory - wielkiego detektora neutrin - po przebyciu odległości 730 km dotarł do celu 60 nanosekund szybciej niż neutrina się poruszają, a więc szybciej niż światło. W naukowym świecie zawrzało. Gdyby rzeczywiście neutrina w prowadzonym przez CERN eksperymencie pędziły szybciej od światła, współczesna fizyka musiałaby ulec rewizji, ponieważ prędkość światła, zgodnie z ustaleniami szczególnej teorii względności Einsteina, jest  - generalnie - prędkością nieprzekraczalną. Wynik był zdumiewający, poruszył nawet prowadzących eksperyment, ale ponieważ CERN to instytucja bardzo poważna, naukowcy zamarli w oczekiwaniu na potwierdzenie. Od razu też większość z nich twierdziła, że potrzebne są dodatkowe badania i przede wszystkim należy sprawdzić, czy w aparaturze mierzącej prędkośc neutrin nic nie nawaliło.

Teraz okazuje się, że w obliczeniach prędkości neutrin nastąpiła najprawdopodobniej pomyłka. Chyba zawiodło połączenie między kablem optycznym odbiornika GPS - służącego do korekcji czasu prędkości neutrin - a kartą elektroniczną w komputerze, do którego dane z GPS-a były przesyłane. Podczas obecnie przeprowadzonego testu połączenia  zauważono, że przesyłane przez kabel dane pojawiają się w komputerze właśnie o 60 nanosekund wcześniej niż powinny. Coś z tym kablem optycznym jest nie tak. Ponieważ te 60 nanosekund trzeba odjąć od policzonego całego czasu przebiegu strumienia neutrin, to, być może, wyjaśnia zagadkę sensacji z ubiegłego roku. Wynik nie jest jeszcze przesądzony. Potrzebne są dodatkowe testy nie tylko wspomnianego połączenia, ale także synchronizacji urządzeń mierzących prędkość neutrin wysłanych z Genewy do Gran Sasso.

Wiele jednak wskazuje na to, że współczesna fizyka, choć na chwilę zachwiana w posadach, ma się dobrze i przetrwa.

Informację podaje internetowa strona czasposma Science.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną