Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

WIDEO: Ucho bada pradzieje Wszechświata

Karol Jałochowski / Polityka
Na pustyni Atacama powstaje najbardziej precyzyjny radioteleskop świata, który pozwoli odebrać fale radiowe z prapoczątków kosmosu.

Kiedy Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (ALMA) już powstanie, stworzy sieć 66 radioteleskopów, urządzenie pozwalające na obserwacje o precyzji nieosiągalnej dla pojedynczej czaszy.

Anteny ALMY można będzie przemieszczać - rozstawiać na obszarze o promieniu od 150 m do 16 km, dzięki czemu układ zadziała jak gigantyczna kamera z zoomem - z tą wszakże różnicą, że zarejestruje nie światło, a fale radiowe o długości 0,32-3,6 mm.

To właśnie w tym zakresie nadają chłodne obłoki gazu (pozostałości po wczesnych dziejach Wszechświata), dyski protoplanetarne wokół odległych gwiazd (z których wyłaniają się planety), galaktyki na kresach obserwowalnego kosmosu.

 

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną