Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

WIDEO: Ucho bada pradzieje Wszechświata

Karol Jałochowski / Polityka
Na pustyni Atacama powstaje najbardziej precyzyjny radioteleskop świata, który pozwoli odebrać fale radiowe z prapoczątków kosmosu.

Kiedy Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (ALMA) już powstanie, stworzy sieć 66 radioteleskopów, urządzenie pozwalające na obserwacje o precyzji nieosiągalnej dla pojedynczej czaszy.

Anteny ALMY można będzie przemieszczać - rozstawiać na obszarze o promieniu od 150 m do 16 km, dzięki czemu układ zadziała jak gigantyczna kamera z zoomem - z tą wszakże różnicą, że zarejestruje nie światło, a fale radiowe o długości 0,32-3,6 mm.

To właśnie w tym zakresie nadają chłodne obłoki gazu (pozostałości po wczesnych dziejach Wszechświata), dyski protoplanetarne wokół odległych gwiazd (z których wyłaniają się planety), galaktyki na kresach obserwowalnego kosmosu.

 

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną