Polska Wikipedia i wikipedyści
Napisz to sam
Jedni nie mogą bez niej żyć, inni szczerze jej nienawidzą. Wikipedia to źródło wiedzy czy śmietnik?
Paweł Jochym - współzałożyciel polskiej edycji Wikipedii.
Michał Łepecki/Agencja Gazeta

Paweł Jochym - współzałożyciel polskiej edycji Wikipedii.

Dziś prawdziwych encyklopedii już nie ma, skoro nawet słynna Encyclopaedia Britannica po 244 latach istnienia zakończyła papierowy żywot. Pozostała wersja internetowa, ta jednak musi konkurować z projektem, o jakim filozofom się nie śniło. To Wikipedia. Istnieje od 15 stycznia 2001 r.

To się nie może udać! – słyszał amerykański przedsiębiorca i filozof James Wales, gdy ogłosił, że encyklopedystą może być każdy i nie potrzebuje do tego stopni naukowych ani profesjonalnej redakcji. Dziś angielskojęzyczna Wikipedia ma 3,5 mln haseł. Do ich napisania użyto ponad 2 mld słów. Obie liczby nieustannie rosną, a społecznie tworzona encyklopedia stała się po dekadzie instytucją, bez której trudno już sobie wyobrazić świat wiedzy i kultury.

To się nie może udać! – powiedział też Paweł Jochym, gdy we wrześniu 2001 r. pisał pierwsze hasło w serwisie, który miał się stać polską wersją Wikipedii. – Szukając informacji w Internecie trafiłem na serwis angielskojęzyczny. Idea bardzo mi się spodobała, czemu nie spróbować? Choć obawiałem się, że przy polskiej zdolności do współpracy i słomianym zapale nic z tego nie wyjdzie – wspomina Jochym, w życiu cywilnym fizyk ze stopniem doktora habilitowanego.

Dziś dzieło rozpoczęte wspólnie z lekarzem Krzysztofem Jasiutowiczem urosło do rangi dziewiątej najpopularniejszej witryny w polskiej sieci. Z kolei 880 tys. haseł daje naszej Wikipedii miejsce w ścisłej światowej czołówce – na szóstym miejscu, w gronie języków cieszących się znacznie większą siłą przebicia, jak niemiecki, francuski i włoski.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną