Mało cytowań polskich uczonych
Reprodukcja miernoty
Publikuj albo giń – ta żelazna zasada obowiązuje w zachodnim świecie naukowym. Jak cię nie cytują, to cię nie ma. Polskich uczonych zdaje się ona nie obowiązywać.
Liczba cytowań prac polskich naukowców, zwłaszcza przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych, jest bardzo niska.
Alfonso de Tomas/Flickr CC by SA

Liczba cytowań prac polskich naukowców, zwłaszcza przedstawicieli nauk społecznych i humanistycznych, jest bardzo niska.

Niedawno opublikowaliśmy artykuł Grzegorza Gorzelaka, dyrektora Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego, w którym autor zajmuje się zjawiskiem "niskiej cytowalności" prac polskich naukowców. Artykuł wzbudził duże zainteresowanie środowisk naukowych. Dlatego wracamy do niego i prezentujemy kilka polemik z tezami autora: Romany Kolarzowej z Uniwersytetu Rzeszowskiego, trójki pracowników z Politechniki Warszawskiej, Janusza Gila z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz grupy polskich naukowców pracujących w placówkach amerykańskich. Ostatnie polemiki - autorstwa Marka Węcowskiego z Instytutu Historycznego UW oraz prof. Andrzeja Wróbla. Na koniec - publikujemy finalną Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną