Zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy
Mam cię na oku
Komputery już potrafią rozpoznawać nasze twarze – co prawda jeszcze nie wszystkie i nie zawsze, ale już niedługo nie będzie można się przed nimi ukryć.
Dotychczas istniejące systemy rozpoznawania twarzy albo są wciąż jeszcze zawodne, albo łatwo daje się je oszukać.
Viktor Thaut/PantherMedia

Dotychczas istniejące systemy rozpoznawania twarzy albo są wciąż jeszcze zawodne, albo łatwo daje się je oszukać.

Mission Impossible 4” to typowy amerykański film akcji. Przeładowany efektami specjalnymi, na które w dużej mierze składają się strzelaniny i pościgi samochodowe. Jego główny bohater, pracownik tajnej agencji do zadań specjalnych, znów ratuje świat przed zagładą. Pomagają mu w tym nie tylko koledzy po fachu, ale przede wszystkim różnego rodzaju gadżety. Wśród nich są szkła kontaktowe, które w połączeniu z iPhone’em umożliwiają rejestrowanie i rozpoznawanie ludzkich twarzy. W filmie ta technologia działa jak marzenie. A w rzeczywistości?

Po zamachach 11 września 2001 r. na World Trade Center w Nowym Jorku wzrosło zainteresowanie rozwojem systemów rozpoznawania twarzy. Testowano je potem na amerykańskich lotniskach, ale skończyło się to klapą – mówi dr inż. Adam Nowosielski z Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Eksperymentują nadal producenci sprzętu komputerowego, systemów bezpieczeństwa oraz firmy internetowe. Wielu z nich przekonuje, że ta technologia jest już skuteczna. Niemniej niedawno, pomimo milionów dolarów zainwestowanych w jej rozwój, sprawców zamachu terrorystycznego w Bostonie, braci Carnajewów, wytypowały nie maszyny, lecz ludzie.

Neurony babcine i sieciowe

Twórcy systemów rozpoznawania twarzy starają się odtworzyć ludzką zdolność do rozpoznawania innych osób.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną