Komputer sterowany mózgiem?
Wyjść z piekła zamknięcia
Czy sterowanie urządzeniami tylko za pomocą mózgu, bez pośrednictwa mięśni, to science fiction czy teraźniejszość?
Interfejsy mózg - komputer są wciąż skomplikowaną, względnie drogą i trudną w stosowaniu technologią.
Mike Agliolo/Photo Researchers RM/Getty Images

Interfejsy mózg - komputer są wciąż skomplikowaną, względnie drogą i trudną w stosowaniu technologią.

Komunikacja między ludźmi i sterowanie urządzeniami opierają się na działaniu mięśni: klikanie myszką, pisanie na klawiaturze, mowa, gesty, mruganie... Gdy tracimy kontrolę nad mięśniami, tracimy możliwość komunikacji. Taką sytuację potrafimy sobie wyobrazić tylko jako stan przejściowy, coś w rodzaju chwilowej niedyspozycji. Ale są ludzie, dla których jest to okrutna codzienność. W skrajnym przypadku stanu całkowitego zamknięcia, do którego prowadzą choroby neurodegeneracyjne, jedynym sposobem komunikacji może być interfejs mózg–komputer. Aby zrozumieć jego działanie, przypomnijmy najpierw, co wiemy o działaniu mózgu.

Wiemy, że mózg składa się z niecałych 100 mld komórek zwanych neuronami. Pobudzenie elektryczne jednego neuronu propaguje się przez synapsy do dziesiątków tysięcy bliższych lub dalszych sąsiadów. Jeśli do neuronu dotrze tą drogą wystarczająco dużo pobudzeń, wygeneruje on potencjał, który też rozchodzi się przez dziesiątki tysięcy synaps... i tak dalej. Znamy i rozumiemy równania opisujące propagację tych potencjałów.

Nie wiemy, jak w tym kłębku wzajemnie pobudzających się komórek rodzą się świadomość i uczucia, ba, nawet sterowanie ruchem ludzkiej ręki jest dla nas wciąż niedoścignionym wzorem.

Co umiemy?

Potrafimy mierzyć potencjały neuronów wewnątrz mózgu – ale wymaga to wtyczki podobnej do tej z filmu „Matrix”, więc wygodniej mierzyć średnie potencjały docierające do powierzchni głowy.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną