Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Czy człowiek podbije kiedyś kosmos? Zobacz film

Głośny „Interstellar” Christophera Nolana w porównaniu z tą trzyminutową wizualizacją wydaje się niedopracowany – komentują znawcy astronomii.

„Cokolwiek robisz, rzuć wszystko i obejrzyj ten film” – zachęcają entuzjaści astronomii. I dodają, że jeszcze nigdy nie widzieli, żeby ktoś w ten sposób eksplorował kosmos: realistycznie, z troską o detal i estetykę wykonania. „Interstellar” Christophera Nolana w porównaniu z tą trzyminutową wizualizacją wydaje się niedopracowany – komentują.

„Wanderers” jest krótkim filmem science-fiction przygotowanym przez Erika Wernquista, szwedzkiego twórcę obrazów cyfrowych i animacji. To wizja podboju Układu Słonecznego, stworzona w oparciu o koncepcje różnych poważanych specjalistów, m.in. Kima Stanleya Robinsona i Arthura C. Clarke’a. Czy ich przewidywania kiedyś się sprawdzą i człowiek zapanuje nad kosmosem?

Autor filmu, jak sam uczciwie przyznaje, czerpie zwłaszcza z książki „Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie” astronoma Carla Sagana, wydanej równo 20 lat temu i uznawanej za kanoniczną. Wernquist pożyczył nawet jego głos – legendarny Sagan jest narratorem niniejszej opowieści. Na co, swoją drogą, filmowiec nie uzyskał nawet oficjalnej zgody – ufa jednak, że niekomercyjność projektu jakoś go ochroni przed ewentualnymi roszczeniami spadkobierców.

Największą wartością filmu jest realizm. Niemal każdy przedstawiony w nim element został wiernie odwzorowany – zachód Słońca na Marsie, skorupa lodowa na Europie (księżycu Jowisza), Miranda (księżyc Uranu), dziwne klify, gejzery Enceladusa, pierścienie Saturna... Poszczególne kadry z filmu (wraz z nazwami uwzględnionych obiektów) znajdziecie tutaj.

„Wysyłamy w kosmos maszyny i roboty. Tak się go uczymy, tak go odkrywamy. Ale to przede wszystkim ludzki wysiłek i ludzka przygoda – nadejdzie moment, że filmy, jak ten, nie będą już należały do gatunku science-fiction” – pisze Phil Plait, również astronom, na blogu „Bad Astronomy” portalu Slate.com. Kosmiczne podróże to tylko kwestia czasu?

Kadr z filmuErik Wernquist/materiały prasoweKadr z filmu
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną