Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Nauka, natura, kosmos – 14 niezwykłych animowanych ujęć z 2014 roku

Głęboko pod wodą, na orbicie okołoziemskiej albo tuż obok nas – świat nie przestaje zadziwiać.
..

Poważni naukowcy, astronauci krążący kilkaset kilometrów nad naszymi głowami, ale także przypadkowi obserwatorzy uzbrojeni w smartfony – dzięki internetowi każdy może się dziś podzielić swoimi wielkimi i małymi odkryciami.

Jako że 2014 rok chyli się ku końcowi, zebraliśmy 14 zachwycających, zaskakujących, a czasem przerażających scen, które streszczono w innym z wynalazków ostatnich lat: animowanych GIF-ach. Jeśli się Wam spodobają, do każdego dołączyliśmy linki do „pełnych wersji”.

*

Chemiczne piękno:

Te dwie niezwykłe sceny zawdzięczamy współpracy badaczy oraz artystów z dwóch chińskich uniwersytetów. Postanowili oni połączyć swoje siły (i talenty), aby uprzystępnić nieco zagadnienie reakcji chemicznych.

Badacze sfilmowali osiem różnych reakcji chemicznych, a artyści-graficy opracowali te nagrania dla większej czytelności i, co tu dużo mówić, efektu. Gorąco zachęcamy do obejrzenia całego filmu.

(źródło: io9.com/L2Molecule)

*

Praca zespołowa:

Kolonie mrówek nie bez powodu nazywa się superorganizmami. Jak wiele pracą zespołową mogą osiągnąć nawet stworzenia, które nie słyną z wybitnej inteligencji, pokazuje ta oto akcja tropikalnych mrówek z południowo-wschodniej Azji.

Utworzyły one potężny, jak na swoją skalę, łańcuch, aby przetransportować stonogę nieporównywalnie cięższą od nich. Całe nagranie można obejrzeć tutaj.

(źródło: LiveLeak)

*

Dzień na ziemi:

Rosyjski satelita meteorologiczny Elektro-L krąży wokół naszej planety na wysokości 40 tys. km z taką prędkością, aby cały czas „patrzeć” na Ocean Indyjski.

Kilka tygodni temu udostępniono niespotykanej dotychczas jakości nagranie kilku dób z życia Ziemi streszczonych w czterech minutach – tak, jak widzi je Elektro-L.

Z tego właśnie materiału zaczerpnięto powyższy animowany cytat, polecamy oczywiście obejrzenie całego filmu.

(źródło: James Tyrwhitt-Drake)

*

Narodziny płatka śniegu:

Wszyscy kojarzymy przepiękne wzory płatków śniegu, ale tym razem możemy zobaczyć, jak jeden z nich „rozkwita”. Nagrania dokonał Wiaczesław Iwanowow przy pomocy kamery oraz mikroskopu.

Cały dwuminutowy filmik można (i warto) obejrzeć pod tym adresem.

(źródło: Vyacheslav Ivanov)

Słoneczny kaszel:

W lipcu ubiegłego roku NASA wystrzeliła z Ziemi satelitę IRIS, której zlecono misję uważnej obserwacji słońca. Właśnie IRIS zawdzięczamy zdumiewające nagranie słonecznej erupcji – w całości dostępne na kanale NASA.

Dodajmy, że widoczny na filmie obszar jest kilkakrotnie dłuższy i szerszy od rozmiarów Ziemi. A materię z własnego wnętrza słońce wystrzeliwuje z astronomiczną prędkością 2,4 milionów km/h.

(źródło: NASA)

*

„Gigantyczna czerwona pijawka”:

Takim mianem – gigantycznej czerwonej pijawki – mieszkańcy gór Kinabalu na wyspie Borneo nazywają stworzenie, które po raz pierwszy w historii udało się sfilmować ekipie telewizji BBC.

Co więcej, dziennikarze przyłapali pijawkę na polowaniu i konsumowaniu 70-centymetrowej dżdżownicy. Nieco przerażający (ostrzegamy!) zapis całego wydarzenia można obejrzeć tutaj.

(źródło: BBC)

*

Wybuch wulkanu w Papui Nowej Gwinei:

Profesjonalni badacze nie mają oczywiście monopolu na zaskakujące nagrania natury. Upamiętniony tutaj wybuch wulkanu Mount Tavurvur dokonał przypadkowy turysta, który wraz z żoną spędzał wakacje w Papui Nowej Gwinei.

Największe wrażenie robi fala uderzeniowa, którą na pełnym nagraniu można nie tylko zobaczyć, ale również usłyszeć.

(źródło: Phil McNamara)

*

Animowana anatomia:

A oto dzieło amerykańskiego grafika Camerona Drake'a. Zebrał on nagrania prześwietleń różnych części ciała, a następnie zamienił je w krótkie animowane GIF-y.

Poza dłonią Drake prześwietlił także ramię, łokieć, kolano i kostkę – wszystkie je można obejrzeć w ruchu pod tym adresem.

(źródło: Cameron Drake)

Czytaj dalej >>>

Słońce bez zachodu:

A oto widok, którego zwykli śmiertelnicy mogą pozazdrościć mieszkańcom Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten kilkusekundowy klip opublikował na swoim profilu w serwisie Vine amerykański astronauta Reid Wiseman.

Mieszkańcy ISS oglądają w ciągu doby nawet 16 wschodów i zachodów słońca. Ale gdy stacja porusza się równolegle do ziemskiej granicy dnia i nocy, słońce przez cały czas unosi się nad głowami astronautów. Ewentualnie pod.

(źródło: Reid Wiseman/Vine)

*

Gdzie nie należy chronić się przed burzą:

„Oto dlaczego nie wolno stawać pod drzewem w trakcie burzy. Chrońcie się w budynkach!” – zaapelowało na swoim profilu na Facebooku amerykańskie National Weather Service.

Ostrzeżenia tego zapewne nie będzie trzeba powtarzać nikomu, kto obejrzy dołączony do niego 15-sekundowy klip zarejestrowany nieopodal Nowego Jorku podczas jednej z tegorocznych burzy.

(źródło: US National Weather Service Caribou ME)

*

Spalona słońcem Kalifornia:

Według niektórych specjalistów Kalifornia zmaga się od dłuższego czasu z największą suszą od kilkunastu stuleci.

Dla pokazania skali problemu NASA zestawiła dwa zdjęcia: pierwsze zdjęcie pochodzi z lipca 2011 roku, drugie wykonano na początku 2014 roku. Niestety nie przyniósł dotychczas żadnej poprawy – wręcz przeciwnie.

(źródło: NASA)

Kosmiczny ogień

Oto jeden z najbardziej efektownych eksperymentów przeprowadzonych w mijającym roku na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Badacze postanowili sprawdzić, jak przebiegać będzie spalanie kropli paliwa, jeśli będzie się ona swobodnie unosić się w powietrzu: w warunkach zerowej grawitacji i bez żadnych „podpórek”.

Jak tłumaczy NASA, eksperyment ten pomoże opracować bezpieczniejsze statki kosmiczne i bardziej wydajne silniki ziemskie.

(źródło: NASA)

*

Widok z wnętrza wody

Astronauci z ISS czasem pozwalają sobie także na nieco mniej poważne eksperymenty. W tym wypadku postanowili sprawdzić, jak wygląda świat z wnętrza wielkiej kropli wody – umieszczając w niej kamerę.

Powyższe ujęcie wykonano jeszcze na suchym lądzie. Aby zajrzeć do wnętrza kropli wody, trzeba zajrzeć na kanał NASA's Marshall Center w serwisie YouTube.

(źródło: NASA)

*

Diabeł morski

W listopadzie tego roku naukowcy z instytutu MBARI prowadzili podwodne badania w zatoce Monterey Bay u wybrzeży Kalifornii. Na głębokości 580 metrów ich sonda natrafiła na rybę nazywaną czarnym diabłem morskim (oficjalnie z gatunku Melanocetus).

Wydarzenie było małą sensacją w środowisku oceanografów, bowiem ryby tej nigdy przedtem nie udało się sfilmować w warunkach naturalnych. Całe nagranie można obejrzeć tutaj.

(źródło: MBARI)

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną