Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Kapłanka antyglobalizmu

Jak Vandana Shiva chce zmienić świat

Skąd się bierze wielka popularność Vandany Shivy? Skąd się bierze wielka popularność Vandany Shivy? Leemage / EAST NEWS
O Vandanie Shivie mówią, że ma status rockowej gwiazdy i ­wielki wpływ na zachodnich intelektualistów. Mimo że większość z tego, co głosi, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.
Nadzieja dla Azji – modyfikowany genetycznie złoty ryż. Przeciwko jego wprowadzeniu protestuje Vandana Shiva.Vo Trung Dung/Corbis Nadzieja dla Azji – modyfikowany genetycznie złoty ryż. Przeciwko jego wprowadzeniu protestuje Vandana Shiva.

Indyjska działaczka feministyczna, antyglobalistyczna i ekologiczna już za życia stała się ikoną. Shivę nazywa się „Gandhim zbóż” (ze względu na jej zainteresowania rolnictwem i posiadanie ekologicznego gospodarstwa), a czasami nawet porównuje z Matką Teresą. Jest obsypywana nagrodami (m.in. Right Livelihood Award w 1993 r., trochę na wyrost nazywaną alternatywnym Noblem, wręczoną Shivie za działalność na rzecz kobiet i ekologii), otrzymała też kilka doktoratów honoris causa, a najlepsze amerykańskie uniwersytety ślą jej zaproszenia i hojnie płacą za wykłady (40 tys. dol. za występ plus podróż klasą biznes z New Delhi).

Jej działalności oraz głoszonym tezom dokładnie przyjrzał się Michael Specter, dziennikarz „The New Yorker” specjalizujący się w pisaniu wnikliwych sylwetek znanych osób. Rozmawiał również z samą Shivą, a nawet poleciał do Indii. A kiedy to wszystko zrobił, zakrzyknął: „Król czy raczej królowa jest naga!”. Wprawdzie krytyczne teksty dotyczące Shivy ukazywały się już wcześniej, głównie w internecie, ale artykuł Spectera (z sierpnia 2014 r.) był pierwszym napisanym przez dziennikarza tej rangi i w tak prestiżowym czasopiśmie. Historia to na tyle fascynująca i obnażająca mechanizmy zyskiwania statusu intelektualnych celebrytów, że warto ją opowiedzieć.

Filozof, nie fizyk

Vandana Shiva urodziła się w 1952 r. w zamożnej rodzinie żyjącej w stanie Uttarakhand na północy Indii (niektórzy twierdzą, że należy do najwyższej kasty braminów, ale ona temu zaprzecza). Uczyła się w katolickich szkołach w Indiach (nie jest chrześcijanką), a na studia wyjechała do Kanady.

Polityka 1.2015 (2990) z dnia 28.12.2014; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Kapłanka antyglobalizmu"
Reklama