Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Jak (naprawdę) wielka jest Afryka

Mapy przekłamują rzeczywistość. Jak duża jest Afryka? Mapy przekłamują rzeczywistość. Jak duża jest Afryka? International Space Station / NASA
Afryka, drugi największy kontynent Ziemi, pomieściłaby największe państwa świata. A jednak tradycyjne mapy nie odwzorowują jej wielkości.

... a robią to przynajmniej niezbyt wiernie. Afryka jest drugim kontynentem świata pod względem powierzchni. Nieco ponad 30 mln km kwadratowych lądu czyni ją większą m.in. od zajmującej trzecie miejsce Ameryki Północnej. I ok. 14 mln km kwadratowych mniejszą od największej Azji.

Tradycyjna kartografia tych różnic nie odzwierciedla – Afryce na mapach blisko do Ameryki Północnej, a nawet Południowej (zajmującej powierzchnię niemal dwukrotnie mniejszą). Afryka wydaje się równa choćby Grenlandii, którą w rzeczywistości przerasta – bagatela – niemal piętnastokrotnie.

Jeszcze w XVIII wieku – przypomina James Wan na łamach tygodnika „The Guardian” – odkrywcy badali Afrykę, nomen omen, wyłącznie powierzchownie. Ograniczali się do wybrzeży, pomijając środek lądu. „Dziwne małpy, włóczące się lwy, słonie i niedostatek miast” – tak widzieli centrum kontynentu. Ten niesłuszny osąd zachował się na mapach właściwie do dziś.

Nie ma możliwości, żeby precyzyjnie odwzorować wielkość wszystkich kontynentów i państw na płaskiej powierzchni. Wiedział o tym Gerard Merkator, XVI-wieczny geograf i matematyk z Flamandii, twórca tzw. odwzorowania walcowego wiernokątnego. Jego karty służyły co prawda żegludze i ułatwiały nawigację na wielkich wodach, nie zachowywały jednak właściwych proporcji.

A te usiłował Afryce przywrócić m.in. grafik komputerowy Kai Krause.

.Kai Krause/materiały prasowe.

(powiększ)

Dzieci w szkole, a nawet studenci – przekonuje Krause – posługują się tylko ogólną wiedzą: potrafią uszeregować kontynenty według ich rozmiaru, ale nie mają prawdziwego wyobrażenia o ich kształcie i wzajemnych proporcjach. Afryki dotyczy to w szczególności – bo jej na mapach najwięcej się ujmuje.

„Ta prosta grafika [wyżej] dowodzi, jak wielkim jest kontynentem – większym od Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, Europy... razem wziętych!”.

.Kai Krause/materiały prasowe.

Wirtualna kartografia te przeszkody i zniekształcenia potrafi ominąć. Mapy Google – najpopularniejsze i najbardziej rozpowszechnione – posługują się danymi satelitarnymi.

„Ilość informacji, które można zawrzeć na mapach, jest ograniczona. Ale możliwości pokazania ich choćby w sposób symboliczny jest nieskończenie wiele” – zauważa James Wan. Od zachowania właściwych proporcji należałoby zacząć.

.Kai Krause/materiały prasowe.
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną