„Pigułka po” od dziś dostępna w aptekach. Bez recepty, ale pod innymi warunkami
Pigułka niezgody
W piątek wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym antykoncepcja awaryjna EllaOne będzie dostępna bez recepty. Kontrowersje wokół antykoncepcji postkoitalnej – potocznie „pigułki po” – biorą się z niewiedzy.
Ciąża zaczyna się dopiero po 5-7 dniach od współżycia. Sporne „pigułki po” działają przed momentem zagnieżdżenia się zarodka.
EAST NEWS

Ciąża zaczyna się dopiero po 5-7 dniach od współżycia. Sporne „pigułki po” działają przed momentem zagnieżdżenia się zarodka.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz na początku tego miesiąca podpisał zmianę rozporządzenia w sprawie wydawania z aptek produktów leczniczych. W rozporządzeniu czytamy, że „hormonalne środki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego, posiadające kategorię dostępności OTC, wydaje się bez recepty osobie, która ukończyła 15. rok życia”.

Do takich właśnie środków antykoncepcyjnych stosowanych w nagłych przypadkach zalicza się EllaOne.

Skąd ta granica wiekowa?

W Polsce, zgodnie z kodeksem karnym, kontakty seksualne z osobami poniżej 15 lat są zakazane. Jeśli farmaceuta będzie miał wątpliwości, czy osoba przy okienku aptecznym, prosząca o tzw. pigułkę po, skończyła 15 lat, to będzie mógł odmówić jej sprzedaży. Chyba że udokumentuje ona stosowny do zakupu pigułki wiek, przez pokazanie na przykład legitymacji szkolnej.

Nowa ulotka

Jak dowiedziała się PAP, firma reprezentująca dystrybutora EllaOne w Polsce dostarczyła już pigułki w nowych opakowaniach i z nową ulotką, co było konieczne przed wprowadzeniem ich do obrotu bez recepty. Dodał, że hurtownie farmaceutyczne zaopatrują w EllaOne apteki i nie ma z tym problemów.

Na początku stycznia Komisja Europejska zdecydowała, że EllaOne może być dostępna w krajach Unii Europejskiej bez recepty.

Aptekarze apelowali do premier Ewy Kopacz i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza o podjęcie „zdecydowanych i skutecznych działań w celu wprowadzenia regulacji prawnych, które zapewnią, by produkty zawierające octan uliprystalu wydawane były wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej”.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną