Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Co można wyczytać z ludzkiej twarzy

Z samego kształtu twarzy da się odczytać informacje na temat naszego zdrowia, a nawet... osobowości.

Już starożytni myśliciele analizowali związek między wyglądem człowieka a jego cechami wewnętrznymi. Arystoteles i jego uczniowie dowodzili na przykład, że „rzadkie włosy oznaczają tchórzostwo, gęste wskazują na odwagę, a szeroki nos to oznaka lenistwa”.

Choć dziś nauczyliśmy się nie oceniać książki po okładce (tutaj piszemy, dlaczego), psychologowie przyznają, że ludzka twarz jest jednak źródłem wielu informacji o człowieku. Jakich dokładnie?

Osobowość

„Chodzi o to, że geny, które odziedziczyliśmy, oraz poziom naszych hormonów wpływają nie tylko na rozwój ciała, ale też kształtują nasz charakter” – wyjaśnia Carmen Lefevre z Uniwersytetu Northumbria w Newscastle.

Rozważmy strukturę kości twarzy – czy jest relatywnie krótka i szeroka czy raczej podłużna. Lefevre dowodzi, że osoby z wyższym poziomem testosteronu mają zazwyczaj szerokie twarze z wyraźnymi kośćmi policzkowymi. Jest również bardziej prawdopodobne, że takie osoby przejawiają asertywne, a czasem nawet agresywne zachowania.

Również badania psychologa Alexandra Lowena dowiodły, że osoby z wyższym poziomem testosteronu (bardziej agresywne) mają tendencję do bezwiednego zaciskania szczęki, przez co twarz wydaje się bardziej zarysowana i przybiera ostre rysy.

.Flickr CC by 2.0.

Związek między kształtem twarzy a dominującą osobowością jest zaskakująco powszechny, zauważany nawet u kapucynek (małp) – im szersza twarz, tym bardziej prawdopodobne, że posiadają wyższą rangę w hierarchii grupy. Widać to także u... zawodowych piłkarzy.

Keith Welker z Uniwersytetu w Boulder (Kolorado, USA), analizując Mistrzostwa Świata 2010, wykazał, że stosunek szerokości i wysokości twarzy piłkarzy wpłynął na liczbę fauli (u zawodników pomocniczych) i goli (zdobytych przez napastników).

Reklama