Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Laureat Nagród Naukowych POLITYKI wybrany do rady powierniczej Wikipedii

Prof. Dariusz Jemielniak Prof. Dariusz Jemielniak Akademia Leona Koźmińskiego / mat. pr.
Prof. Dariusz Jemielniak zasiądzie w siedmioosobowej radzie, która stanowi najwyższą władzę w serwisie.

Świat akademicki powinien bardziej angażować się w funkcjonowanie Wikipedii – uważa prof. Dariusz Jemielniak. W wyborach do rady powierniczej serwisu otrzymał on najwięcej spośród ponad 5,5 tys. głosów oddanych przez wikipedystów.

W siedmioosobowej radzie, która stanowi najwyższą władzę organizacji, po raz pierwszy w radzie znajdzie się ktoś pochodzący spoza Europy Zachodniej i USA.

Sam prof. Jemielniak znakomicie realizuje własny postulat. Łączy bowiem kierowanie Katedrą Zarządzania Międzynarodowego na Akademii Leona Koźmińskiego z pracą na rzecz Wikipedii. Był przewodniczącym jej komitetu finansowego i poświęcił jej wydaną w ubiegłym roku książkę pt. „Życie wirtualnych dzikich: netnografia Wikipedii, największego projektu współtworzonego przez ludzi”. 

Szczególnemu środowisku społecznemu, jakie tworzą wikipedyści, prof. Jemielniak zadedykował wykład wygłoszony podczas uroczystości rozdania ostatnich Nagród Naukowych POLITYKI. Niedawno na łamach POLITYKI pisał o 7 grzechach głównych reformy szkolnictwa wyższego i proponował środki zaradcze.

Owszem, szkolnictwo wyższe w Polsce przechodzi kryzys i wymaga zdecydowanych działań. Ale w reformie powinniśmy wzorować się raczej na takich organizacjach, jak Google, 3M czy Wikipedia, a nie McDonald’s – apelował w swoim artykule.

Studenci do komputerów

On sam jest laureatem Nagród Naukowych POLITYKI z 2009 roku. Doceniono wówczas jego badania nad antropologią organizacji i postrzeganiem świata przez różne grupy zawodowe, zwłaszcza w przedsiębiorstwach wysokich technologii. Prof. Jemielniaka szczególnie interesują społeczności otwartej współpracy oraz start-upy.

Teraz swoją wiedzę wykorzysta zapewne przy reformowaniu Wikipedii. Poza zwiększeniem wkładu środowiska akademickiego w rozwój serwisu – on sam namawia swoich studentów do uzupełniania jej zasobów – chciałby poprawić zarządzanie Wikipedią i ograniczyć w niej biurokrację.

Prof. Jemielniak jest również stypendystą m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Fulbrighta, Fundacji Kościuszkowskiej, a także konkursu dla wybitnych młodych naukowców MNiSW. Visiting scholar na Cornell University, Harvard University i University of California, Berkeley. Otrzymał nagrodę MNiSW za współautorstwo podręcznika „Zarządzanie od podstaw”. Jest autorem i redaktorem wielu książek naukowych, jak też współautorem podręczników do angielskiego i twórcą darmowego słownika internetowego ling.pl.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną