Misja sondy New Horizons wykonana
Pocztówki z Plutona
Po raz pierwszy w dziejach ujrzeliśmy z bliska oblicze Plutona. Co prawda został pozbawiony statusu planetarnego, ale wkracza na czołówki mediów za sprawą zdumiewających obserwacji przeprowadzonych przez sondę New Horizons.
Pierwsze zdjęcie o takiej jakości wykonane na krańcach Układu Słonecznego.
NASA

Pierwsze zdjęcie o takiej jakości wykonane na krańcach Układu Słonecznego.

Na czarnym, stale rozgwieżdżonym niebie Plutona dominuje Słońce. Z odległości blisko 6 mld km wygląda jak punkt, jednak wciąż kłuje w oczy swym blaskiem. Największym obiektem jest za to Charon – księżyc wypełniający obszar o widomej średnicy 11 tarcz ziemskiego Księżyca w pełni. 14 lipca 2015 r. niebo Plutona ożywiło sunące majestatycznie światełko. Po raz pierwszy dotarł tam statek kosmiczny wysłany z Ziemi. Nazywa się New Horizons.

W styczniu 2006 r. sonda startowała ku pełnoprawnej, dziewiątej planecie Układu Słonecznego, a doleciała do… planety karłowatej. Na fali odkryć obiektów o podobnej wielkości i charakterystyce Pluton został „zdegradowany” przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w sierpniu 2006 r., otrzymując numer 134340. Jakby na przekór po drodze Plutonowi przybyły nowe księżyce odkryte przez Teleskop Kosmiczny Hubble’a – w sumie ma ich pięć. Ciekawość uczonych rosła więc wraz ze zbliżaniem się próbnika New Horizons do celu…

„Statek jest wypełniony po brzegi zdjęciami i danymi z aparatury naukowej”, obwieścili kontrolerzy misji z NASA krótko po przelocie sondy blisko Plutona i jego satelitów.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj