Jak wypełnić ubytki polskiej stomatologii
Mądrości na ząb
Stan uzębienia Polaków wskazuje na dość swobodne podejście do higieny. Dziury w zębach spowodowane są jednak głównie tym, że system ich leczenia też jest dziurawy.
Próchnica u najmłodszych pokoleń jest w Polsce galopująca.
Alan Powdrill/Getty Images

Próchnica u najmłodszych pokoleń jest w Polsce galopująca.

Wystarczyły dwa dni, by stan uzębienia Polaków stał się tematem politycznym. Najpierw rzecznik praw dziecka zaalarmował publicznie premier Ewę Kopacz, że próchnica w najmłodszym pokoleniu jest galopująca, nadszedł więc czas, „by podjąć działania kompleksowe, które pozwolą zobaczyć światełko w tunelu”.

WHO już od jakiegoś czasu wytyka nam rozmiar epidemii próchnicy, zwłaszcza wśród dzieci: ma ją już 60 proc. trzylatków! Podczas kampanii wyborczej takie apele są dla władzy krępujące. Polska patrzy i słucha, więc kancelaria pani premier ma 30 dni, by szczegółowo odpowiedzieć na pismo rzecznika.

Natychmiast odezwali się włodarze miast – Torunia, Wałbrzycha i Myślenic – którzy próbują coś robić na własną rękę. Na rzecz zębów rezygnują z innych programów profilaktycznych (otyłość i wady postawy muszą zaczekać na lepsze czasy), zdobywają zagraniczne fundusze na finansowanie przeglądów u dzieci. Robert Biedroń, prezydent Słupska, którego media pokochały za wdzięk, z jakim podejmuje się rzeczy niemożliwych, w porannym programie TVN24 oświadczył, że stomatolodzy do szkół wrócić muszą i zrobi wszystko, by tak się wkrótce stało.

Rynek

Zęby w Polsce Ludowej były również sprawą polityczną. Wprawdzie nie taką jak gruźlica czy choroby weneryczne, na które według partii zapadali tylko nieszczęśliwi obywatele na zgniłym Zachodzie, ale lud pracujący miast i wsi nie miał prawa mieć także szczerbatego uśmiechu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną